Astronómovia sa postupne približujú k rozlúsknutiu záhady krátkych zábleskov rádiových vĺn z vesmíru. Kanadský teleskop CHIME totiž objavil ďalších 8, ktoré sa opakujú, píše Science Alert.

Rýchle rádiové záblesky, známe pod skratkou FRB, sú len milisekundové záblesky rádiových vĺn prichádzajúce z vesmíru. Začiatkom tohto roka bol známy iba jeden, FRB 121102, ktorý sa opakoval, avšak v januári zachytili výskumníci druhý, ktorý nazvali FRB 180814. Kanadský rádiový teleskop CHIME, ktorý je na hľadanie podobných signálov určený, ich teraz zachytil ďalších osem, vďaka čomu by mohli vedci konečne zistiť ich príčinu a pôvod.

Zobraziť celú galériu (3)
Kanadský rádiový teleskop CHIME / Zdroj: CHIME Telescope

Zdroje signálov sú rôzne

Väčšina signálov FRB sa zachytí iba raz, čo znamená že ich spätné sledovanie a hľadanie pôvodu je veľmi náročné. Práve preto sú opakujúce sa FRB signály tak dôležité a astronómovia dúfajú, že by im mohli pomôcť pri hľadaní ich pôvodu, píše Nature.

Možnosťou je aj hľadať rozdiely a podobnosti týchto signálov, a zistiť tak, čo majú spoločné. „Určite sú medzi zdrojmi rozdiely, pretože niektoré sú aktívnejšie ako iné.“, uviedol pre ScienceAlert fyzik z McGill University, Ziggy Pleunis. „Z FRB 121102 sme už vedeli, že zhluky môžu byť veľmi zoskupené, keďže zdroj niekedy nevysiela dlhé hodiny a potom naraz zachytíme hneď niekoľko zábleskov. To isté sme pozorovali aj pri FRB 180916.“, dodal Pleunis.

Zobraziť celú galériu (3)
Youtube / Event Horizon

Môžu pochádzať z blízkosti čiernej diery či neutrónovej hviezdy

Zaujímavé však je, že šesť zachytených signálov FRB sa opakovalo iba raz, pričom najdlhšia pauza medzi opakovaniami bola viac než 20 hodín. To ukazuje, že niektoré signály sú oveľa aktívnejšie ako iné. „Rovnako ako sú niektoré sopky aktívnejšie ako iné, si môžete myslieť, že sopka spí, pretože nebola aktívna už dlho.“, povedal Pleunis. Dôležitá je tiež polarita zachytávaných signálov. Ak je polarizácia signálu prekrútená a veľmi silná, môže to znamenať, že pochádza z blízkosti extrémne magnetického prostredia, ako je napríklad čierna diera či neutrónová hviezda.

Tieto zistenia sú tiež ukážkou výsledkov, ktoré rádiový teleskop CHIME prináša. Napriek tomu, že bol pôvodne určený na štúdium rádiových vĺn z raného vesmíru, si vedci v roku 2013 uvedomili, že by mohol tiež hľadať aj FRB signály. Vďaka tomu dodal astronómom nové informácie, ktoré by im mohli výrazne pomôcť pri výskume týchto signálov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú