Nová vedecká štúdia, ktorá sa zaoberá polohami hviezd v Mliečnej dráhe, pomohla určiť, že veľkosť našej galaxie je dvakrát väčšia než sme si pôvodne mysleli.

Tím výskumníkov z Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) a z Národného astronomického observatóriu v Pekingu (NAOC) publikovali článok, ktorý naznačuje, že naša galaxia (Mliečna dráha) je oveľa väčšia než sa pôvodne predpokladalo. Vzdialenosť naprieč galaxiou má byť až 200-tisíc svetelných rokov.

Hviezdy obiehajúce aj mimo disku

Špirálové galaxie, akou je napríklad aj Mliečna dráha, sú ako ploché rotujúce disky, v ktorých sa nachádza väčšina hviezd. Tieto disky sú obmedzené veľkosťou, takže za určitou vzdialenosťou sa nachádza len veľmi málo hviezd. Doteraz si vedci mysleli, že Slnko sa nachádza približne v polovici galaxie. Avšak nová vedecká štúdia prináša ďalšie poznatky k tejto problematike a ukazuje, že Slnko sa nachádza približne v jednej tretine až štvrtine. Hranice galaxie sú tak omnoho ďalej než sa pôvodne predpokladalo.

Nenechaj si ujsť!
Vedci zaznamenali významný objav. Po prvýkrát v histórii našli planéty za hranicami našej galaxie

Vidieť to môže aj na obrázku vyššie, kde žltá značka je obiehajúce Slnko a bodkovaná a čiarkovaná kružnica ukazujú pravdepodobnosť, s akou sa v tomto priestore nachádzajú hviezdy patriace k disku. Táto zóna sa tiež nazýva sférické haló a je to druhou najdôležitejšou zložkou galaxie.

Porovnávanie obsahu ťažkých kovov

A ako sa k takému záveru vôbec dostali? V tejto štúdii výskumníci porovnávali množstvo ťažkých kovov s hviezdami v disku a s hviezdami v sférickom halo. Následne zistili, že existuje značná časť hviezd, ktorá je obsahom ťažkých kovov veľmi podobná tým v disku. Kombináciou ich rýchlosti a vzdialenosti sa takisto ukázalo, že obiehajú stredom našej galaxie. Tým sa naplnil predpoklad, že galaxia nekončí na hranici disku, ale je omnoho väčšia. Až dvojnásobne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom