Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na to, že sa vedcom občas podarí objaviť nejakú novú planétu sme si už ako tak zvykli. Všetky pritom majú jednu rovnakú vlastnosť, a to že sa nachádzajú v našej galaxii – Mliečnej dráhe. To platilo až doteraz.

Po prvýkrát v histórií sa totiž vedcom podaril objav, ktorý potvrdil existenciu planét mimo našej galaxie. Podarilo sa to tímu z univerzity v Oklahome vďaka použitiu efektu mikrošošovkovania (microlensing). Ten je založený na astronomickom efekte gravitačnej šošovky a veľmi jednoducho povedané, princíp tohto efektu je podobný tomu v klasickej šošovke, keď svetlo prechádzajúce cez šošovku sa láme a na druhej strane vytvára obraz.

Táto metóda bola teoreticky opísaná už pred takmer 100 rokmi Albertom Einsteinom. V tomto prípade sú tými šošovkami hviezdy či iné galaxie. Ak je ich gravitačné pole dostatočne silné, jeho vplyvom dokáže zjasniť vzdialené, zväčša neviditeľné telesá. Podmienkou je, aby ich pozorovateľ videl v tej istej rovine. Typickým príkladom sú Einsteinove prstence.

Naša galaxia nie je jediná

Vôbec po prvýkrát sa tak podarilo potvrdiť existenciu planét mimo Mliečnej dráhy. Objavené planéty sú v galaxii vzdialenej 3,8 miliardy svetelných rokov a ich veľkosť je medzi Mesiacom a Jupiterom. Vzhľadom na vzdialenosť, nie je možné tieto planéty skúmať priamo, dokonca ani s najlepšími ďalekohľadmi. Vedci ich ale môžu študovať a mať predstavu o ich hmote.

Nenechaj si ujsť!
Elon Musk odhalil na videu, ako bude vyzerať cesta Falcon Heavy k Marsu s Teslou Roadster na palube

Potvrdenie existencie planét v iných galaxiách je neuveriteľným úspechom a otvára tak ďalšie možnosti výskumu. Čím lepšie rozumieme vesmíru, tým lepšie môžme chápať procesy fungujúce na Zemi, ako vznikla naša slnečná sústava a aj vznik života. Zároveň sa tým potvrdzujú predpoklady, že naša galaxia nie je jediná, v ktorej sa nachádzajú planéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú