Microsoft si pred 2 rokmi pripravoval novú verziu Windows 10, ktorá bola známa pod kódovým označením „Polaris“, neskôr bola zrušená. Nedávno sa ale dostala na verejnosť, dostupná je na stiahnutie prostredníctvom torrentu. Ide však len o základ, ktorý nikto na svojom počítači nevyužije. O téme informoval portál Windows Central.

Technologický gigant z Redmontu pracoval pred pár rokmi na ďalšej iterácii jeho posledného operačného systému, ktorú mienil okresať a zjednodušiť pre nenáročné aplikácie a menej výkonný hardvér.

Tento OS vyvíjal pod záštitou systému Windows Core OS, ktorý bol určený pre vytvorenie modulárneho a svojim spôsobom aj univerzálneho Windowsu 10. Nahradiť mal Windows 10 S.

Do éteru unikol nevydaný systém Microsoftu

Súčasťou projektu bol okrem verzie „Polaris“ pre počítače aj systém pomenovaný ako „Andromeda“, ktorý mal Microsoft aplikovať na poli mobilných skladacích zariadení. Vývoj oboch bol však ukončený ešte v roku 2018 a miesto toho spoločnosť stavila na Windows 10X, ktorý bol predstavený vlani.

Aktuálne ho má testovať aj so svojimi vlastnými ARM procesormi, informuje Windows Latest. Jeden zo spomenutých projektov Microsoftu z minulosti sa však nedávno dostal na verejnosť, pričom si ho môže každý stiahnuť cez torrentový odkaz. Samotný balík však obsahuje iba základné súbory systému Polaris bez používateľského rozhrania a akýchkoľvek aplikácií.

Zobraziť celú galériu (0)
www.wallpaperswide.com

Prakticky to znamená, že aj keby si ho niekto stiahol, nevyužije ho. Zaujímavosťou však je, že sa jedná o verziu projektu RS3 RTM, ktorá je kompatibilná aj s ARM32 architektúrou a môže byť bootovaná napríklad na starom tablete Surface RT.

Uniknutý súbor ale potvrdzuje, že Microsoft na takejto verzii zjednodušeného operačného systému Windows skutočne pracoval. Vydaná už ale nikdy nebude. Miesto nej príde spomínaný Windows 10X, ktorý by sa mal rozšíriť na prvé zariadenia pravdepodobne o pár mesiacov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom