Za čias dotykových tabletov, notebookov či smartfónov s Windows 8.1 a neskôr aj s Windows 10 pracoval Microsoft na kancelárskych aplikáciách, ktoré boli prispôsobené pre ovládanie dotykom. Office balík so známymi titulmi bol však teraz odsunutý na vedľajšiu koľaj a spoločnosť sa ich vývoju už tak skoro venovať nebude. Microsoft sa rozhodol prehodnotiť svoje priority a tieto aplikácie prestal viac vyvíjať, pričom náhradou za ne majú byť webové verzie pre prehliadače.

Kedysi rozšírené aplikácie z balíka Office boli populárne aj na smartfónoch a iných dotykových zariadeniach s operačným systémom Microsoftu. Postupom času začal Windows 10 Mobile upadať a neskôr ho čakal úplný zánik. S klesajúcou populáciou týchto zariadení tak používatelia strácali záujem aj o špecializované kancelárske aplikácie ako Word, Excel či PowerPoint prispôsobené dotykovým obrazovkám. Výsledkom toho je pozastavenie vývoja ich ďalších funkcií a spoločnosť im tak nové vymoženosti už neprinesie.

Redmontský gigant mení svoj prístup k Office aplikáciám

Miesto toho sa vývojári Microsoftu zamerajú na vývoj tohto softvéru pre operačný systém iOS a Android, kde sa stále teší slušnej obľube. Zároveň spoločnosť zapracuje na Win32 a webových verziách aplikácií. Práve tie majú predstavovať budúcnosť mobilných Office programov, ktoré budú môcť s väčším potenciálom prehliadačov fungovať aj priamo prostredníctvom nich. Prevládať však stále majú tradičné desktopové verzie týchto aplikácií, ktorých sa používatelia nevzdajú kvôli ich webovým ekvivalentom.

Nenechaj si ujsť
Najznámejší softvér pre prácu s dokumentami má novinku. Microsoft predstavil Office 2019

Univerzálne aplikácie vo Windowse boli kedysi skvelým príkladom, kam to až mohli vývojári dotiahnuť. Aplikácie zo známeho kancelárskeho balíka sú však stále využívané vo futuristickom konferenčnom dotykovom displeji Surface Hub 2, ale aj v HoloLens. So stálym vývojom prehliadačov sa čoskoro stanú rovnako kvalitné a budú pripomínať svoje desktopové verzie. Kým ich však Microsoft privedie do takéhoto stavu, budeme si musieť ešte chvíľu počkať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom