Napriek tomu, že Microsoft sa snaží, aby jeho najnovšiu verziu operačného systému Windows 10 používalo čo najviac ľudí, existuje stále veľa používateľov, ktorí sú spokojní so staršou verziou.

Medzi najobľúbenejšie môžme radiť Windows 7, ktorý aj dnes používa vyše 40 % používateľov. Vcelku obdivuhodné číslo, ak vezmeme fakt, že táto verzia bola vydaná v roku 2009. No a práve týmto používateľom hrozí momentálne hrozba v podobe zastavených bezpečnostných aktualizáciách, a to priamo spoločnosťou Microsoft. Existuje však spôsob, ako sa to dá obísť.

Nekompatibilné antivírusové programy

Dôvod, prečo sa spoločnosť uchýlila k tomuto kroku, je, že mnohé antivírusové programy neboli kompatibilné s bezpečnostnou záplatou pre Meltdown a Spectre a spôsobovali tzv. modrú smrť. Aby sa tomu zabránilo, Microsoft sa rozhodol zastaviť všetky aktualizácie, až kým antivírusové spoločnosti túto chybu neopravia. Chyba sa týka registrov, ktoré sú nesprávne nastavené a spôsobujú vyššie spomenutú chybu. Pokiaľ sa hodnota nastaví na tú správnu, aktualizácia sa automaticky spustí. No pokiaľ nedôjde k náprave, na systém sa nedostane už žiadna bezpečnostná aktualizácia.

Zobraziť celú galériu (3)
Ilustračný obrázok - mynetx/Flickr

Nenechaj si ujsť!
Microsoft opäť ,,exceloval’’. Aktualizáciu na Windows 10 pustil aj tam, kde to mal zakázané

Podobné obmedzenie platilo aj pre Windows 10, no Microsoft túto podmienku zrušil a povolil aktualizáciu pre všetky počítače. Nutnosť správnej hodnoty registra platí naďalej pre Windows 7 a 8.1. Je tu však problém. Pokiaľ používateľ nemá nainštalovaný žiadny antivírusový program, nemôže mu tak nastaviť v registry správnu hodnotu a nedostane tak žiadnu ďalšiu aktualizáciu. Windows 7 je pritom oficiálne podporovaný až do roku 2020.

Existuje riešenie

Prvým a jednoduchším riešením je inštalácia antivírusového programu, ktorý túto hodnotu nastaví. Druhou je manuálne nastavenie hodnoty v registry, čím ju Windows Update zaznamená a bude tak naďalej rozposielať bezpečnostné aktualizácie. Do registrov sa dostaneš stlačením klávesy Windows alebo kliknutím na Štart a následným napísaním regedit.

Následne zvoliť cestu k správnemu súboru: HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/Microsoft/Windows/CurrentVersion/QualityCompat. Ak sa tam bude nachádzať register s názvom cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc, tak správnu hodnotu máš nastavenú a nemusíš nič viac robiť. Ak ju nemáš, musíš ju manuálne vložiť. To spravíš kliknutím pravým tlačidlom myši: New –> DWORD (32-bit) Value a následne vyššie spomenutú hodnotu skopíruješ. Po tomto ti budú aktualizácie naďalej fungovať tak ako tomu bolo doteraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom