Operačný systém Windows 10 patrí medzi najobľúbenejšie systémy pre počítače. Hovorí sa o ňom, aj ako o jednej z najvydarenejších verzií doteraz. No ako to býva zvykom, aj v tomto prípade sú fanúšikovia rozdelení na dve základne. Jedny ho milujú, iní zas o ňom nechcú ani počuť a radšej používajú staršie verzie.

Tie však majú tú nevýhodu, že ich podpora sa pomaly blíži ku koncu. To predstavuje isté nebezpečenstvo pre používateľov, nakoľko nebudú mať prístup k najnovším bezpečnostným aktualizáciám. Aj keď Microsoft umožňoval prechod na najnovšiu verziu úplne bezplatne, mnoho používateľov to aj tak nevyužilo.

Automatická aktualizácia na diaľku

V minulosti sa viackrát objavili prípady, keď Microsoft takpovediac aktualizáciu používateľom vnútil. V novembri 2017 začala spoločnosť aktualizovať počítače s Windows 10 1703, ktoré čakali na verziu CBB (Current Branch for Business). Toto označenie znamená, že verzia je vhodná na používanie v podnikoch, nakoľko neobsahuje žiadne veľké chyby, prípadne bezpečnostné diery. Microsoft to však nebral ako prekážku a bez ohlásenia tieto systémy aktualizoval. Rovnako tomu bolo aj v polovici januára, keď Microsoft ignoroval nastavenie používateľov, aby boli všetky aktualizácie odložené o 365 dní. A teraz to spoločnosť urobila znova. Je to tak tretí, ten istý prípad za posledné 4 mesiace.

Nenechaj si ujsť!
Všetky verzie Windowsu mali vážnu chybu. Microsoft to vyriešil hrozne

Tentokrát za to môže nová funkcia Update Assistant, ktorá obchádza nastavenia vo Windows Update. Dokonca systém aktualizuje, aj keď je Windows Update úplne zakázaný. Tak ako aj v minulých prípadoch, aj tentokrát je to bez akéhokoľvek upozornenia. Túto chybu priznáva aj na svojej stránke, kde odporúča nespokojným užívateľom využiť možnosť vrátiť sa na predchádzajúcu verziu. Lehota je stanovená na 10 dní od doručenia aktualizácie.

Podobné praktiky pritom môžu spoločnosti viac uškodiť ako pomôcť. Aj keď to možno v tabuľkách používanosti najnovších verzií vyzerá dobre, tieto prípady len dokazujú, že nejaké nastavovanie aktualizácií nemá pre Microsoft veľkú váhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom