Azda najväčšim prekvapením na dnešnom Microsoft podujatí Surface v New Yorku bolo predstavenie zariadenia Surface Neo s dvoma obrazovkami. S ním však na trh príde aj nová verzia operačného systému amerického giganta, Windows 10X. O téme píše Techcrunch.

Microsoft predstavil na svojej udalosti v New Yorku viacero noviniek, okrem iného však aj úplne novú verziu systému Windows 10, ktorú nazýva Windows 10X. Tento systém bude však určený pre špeciálnu skupinu zariadení, ktorej prototyp tiež uzrel svetlo sveta na dnešnej prezentácii. Ide o zariadenie s názvom Surface Neo, ktoré má prísť na trh na prelome budúceho roka.

Zobraziť celú galériu (3)
Youtube / Microsoft Surface

Unikát na trhu

Najvýraznejším prvkom Surface Neo sú určite jeho 2 displeje, pričom ide o 9-palcové skladacie LCD panely, ktoré spolu s novým systémom dostávajú množstvo skvelých funkcií. Displeje sa totiž dajú rozdeliť na hlavný a doplnkový, a podporujú plnohodnotné využívanie multitaskingu aplikácií, ale dajú sa samozrejme využívať aj ako jeden zobrazovací panel.

Zaujímavosťou je tiež dostupná magnetická klávesnica, ktorá sa pripojí na časť druhého displeja s možnosťou plnohodnotného využitia zvyšného priestoru aplikáciami, alebo virtuálnym touchpadom, píše CNET. Ďalšou skvelou funkciou klávesnice je podpora bezdrôtového nabíjania, pričom zdrojom može byť aj samotný Surface Neo.

Prispôsobená verzia Windowsu 10

Práve Windows 10X je však na novom Surface Neo kľúčovým prvkom, pretože ide o optimalizovanú verziu systému Windows 10 určenú práve na takéto typy zariadení. Podľa Microsoftu je nová verzia pokračovaním zmien architektúry v „klasickom“ Windowse, ktoré mu umožnili vytvoriť HoloLens, Surface Hub či Xbox. Windows 10X nie je teda ničím iným, len prispôsobeným systémom Windows 10.

Zobraziť celú galériu (3)
Na Microsoft Surface Neo je tiež dostupná magnetická klávesnica, ktorá sa pripojí na časť druhého displeja s možnosťou plnohodnotného využitia zvyšného priestoru aplikáciami, alebo virtuálnym touchpadom / Zdroj: Youtube / Microsoft Surface

Na prvý pohľad nevyzerá byť Windows 10X od Windowsu 10 veľmi odlišný, čo sa však mení pri funkciách ako presúvanie aplikácií medzi obrazovkami alebo úprava ich rozloženia, ktoré dokáže meniť bez ohľadu na to, v akej je zariadenie polohe.

Microsoft tiež tvrdí, že Windows 10X je schopný spustiť akúkoľvek aplikáciu, bez ohľadu na to, či sa jedná o webovú, UPW alebo Win32 aplikáciu, a vývojári tak nemusia na prípravu svojich aplikácií pre tento systém robiť na žiadne závažné kroky.

Zobraziť celú galériu (3)
Youtube / Microsoft Surface

Dostupný len na samotných zariadeniach

Americký gigant však zdôraznil, že nebude možné kúpiť samostatnú kópiu Windows 10X, a stane sa tak prístupným iba na zariadeniach, na ktorých bude dodávaný.

Prvým zariadením s novou verziou Windowsu sa teda pravdepodobne stane práve Microsoft Surface Neo, ktorý má prísť na prelome roka, a ďalšie zariadenia od partnerov spoločnosti ako sú Dell, Lenovo, Asus, či HP sa môžu objaviť neskôr, informuje ZDNet.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP