Microsoft začal vypúšťať veľkú májovú aktualizáciu pre rok 2021, informuje CNBC s odvolaním na blog Microsoftu. Tá je ale len jedna z dvoch, ktoré si Microsoft nachystal na tento rok, pričom ide o balík bezpečnostných a technických vylepšení. Bežný používateľ tak zmeny po update takmer neuvidí.

V lete minulého roka sme písali o novom prístupe Microsoftu k aktualizovaniu Windowsu 10. Ten začal zgrupovať aktualizácie operačného systému do väčších balíkov síce už v roku 2019, pričom sa ale očakávalo, že už v tomto roku spoločnosť prejde na systém jedinej veľkej aktualizácie za rok. Zatiaľ sa tak ale nestalo a aj tentokrát sa dočkáme dvojice veľkých updatov.

Kvalitatívna májová aktualizácia nesie označenie 21H1 a okrem iného prináša najmä tieto novinky:

  • Microsoft zefektívnil program Windows Defender, ktorý už nebude spotrebovávať tak veľké množstvo operačnej pamäte počas nečinnosti
  • Opravil sa problém so službou Active Directory, kedy sa administrátorské aktualizácie zavádzali do počítačov pomaly
  • V prípade, že počítač používa viac ako jednu kameru fungujúcu s Windows Hello, operačný systém dokáže uprednostniť externú kameru pred internou
  • Skončila oficiálna podpora pôvodného Edge prehliadača. Natívnym prehliadačom je nový Edge postavený na jadre Chromium

Microsoft začal s vypúšťaním aktualizácie 21H1 len v uplynulých hodinách a šíriť sa bude postupne. Vyhľadanie aktualizácie môže používateľ iniciovať manuálne v systémových nastaveniach.

NEPREHLIADNI
Najväčšia dizajnová aktualizácia Windows 10. Takto zmení staré ikony ešte z čias 95-ky

Sun Valley uzavrie kruh

V druhej polovici roka potom očakávame aj podstatne zásadnejšiu aktualizáciu, ktorá údajne Windows 10 zmení najviac od jeho predstavenia v roku 2015. Tá nesie označenie kódové Sun Valley, pričom dôjde na zmeny dizajnu ikon, ponuky štartu či okien prehliadača.

Screenshot / YouTube / DH Tutors

Sun Valley bude tvoriť druhú polovicu aktualizačného plánu Microsoftu na rok 2021, kedy v porovnaní s 21H1 prinesie zmeny, ktoré si všimnú aj koneční používatelia. Je veľmi pravdepodobné, že Microsoft po vydaní tejto aktualizácie už následne prejde na systém jedinej veľkej aktualizácie za danú periódu podobne, ako to už roky robí jeho konkurencia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom