Windows 10 čaká zásadná premena v používateľskom prostredí a dizajne, ktorý plánuje Microsoft upraviť a priniesť doň ďalšie prvky s Fluent dizajnom. Po 5 rokoch od vydania prvej verzie systému sa tak môžu používatelia dočkať modernejšieho vzhľadu, ktorý kompletne zmení dizajn UI a poskytne nám pohľad na ďalšiu iteráciu spomínaného dizajnového jazyka. Téme sa venoval Windows Latest.

Po tom, ako Microsoft upravil vzhľadu menu Štart a niekoľko ďalších prvkov používateľského prostredia, majú zmeny zasiahnuť aj Akčné centrum či Prieskumníka. Podľa informácií z testovacích verzií Windows 10, internej dokumentácie a ďalších relevantných zdrojov sa Fluent dizajn uplatní v systéme ešte viac ako doteraz. Zmeny však môžu prísť až o rok.

Vylepšené používateľské prostredie pre tento systém spoločnosti dostalo kódové označenie „Sun Valley“ a práce na úpravách začali ešte len nedávno. Vývoj a úpravy jednotlivých prvkov, okien a dizajnu prostredia by však mal byť dostupný pre všetkých v závere roka 2021 a zmeny potom majú upraviť vzhľad viacerých kľúčových prvkov systému.

Windows 10 prejde najväčšími dizajnovými zmenami za posledné roky

V uplynulých rokoch sa vzhľad Windows 10 zásadne nemenil, dočkali sme sa len niekoľkých menších úprav, medzi ktorými bolo napríklad zjednotenie dizajnu dlaždíc v Štarte. Viaceré novinky priniesla nedávno októbrová aktualizácia.

Zdá sa však, že po rokoch „nečinnosti“ sa môžu používatelia systému tešiť na zásadnú premenu. Microsoft ešte na jar avizoval, že plánuje prekopať Windows 10. Práve dizajnové zmeny UI môžu byť výsledkom projektu, na ktorom má firma aktuálne pracovať.

Podľa informácií portálu Windows Central sa majú dizajnové zmeny odraziť už na spomínaných častiach systému ako Akčné centrum, Prieskumník a iných, pričom budú založené na dizajne, ktorý nájdeme v pripravovanom Windows 10X pre skladacie zariadenia.

Dizajnovou „revolúciou“ by mal prejsť aj Panel úloh a nové úpravy sa budú týkať aj samotných animácií, ktoré budú plynulejšie. Zároveň sa má rozšíriť podpora tmavého režimu, čím sa má pri zvolenom vzhľade zachovať konzistentný dizajn celého prostredia systému.

Zmena príde na záver budúceho roka

Microsoft sa teda pripravuje skôr na vylepšenie známeho Fluent dizajnu, než na predstavenie zbrusu novej podoby Windows 10. Aj takéto spomínané zmeny však majú prispieť k lepšiemu používateľskému zážitku a krajšiemu prostrediu systému.

Novinky však rozhodne netreba tak skoro očakávať. Hoci sa aktuálne hovorí o vydaní týchto vylepšení na záver budúceho roka, v priebehu vývoja môže dôjsť k odkladu a miesto roku 2021 sa môže vydanie dizajnových zmien pre Windows 10 presunúť aj na rok 2022. V každom prípade sa má jednať o najväčšie dizajnové úpravy systému za posledné roky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom