Doposiaľ sme boli svedkami hlavných majoritných aktualizácií systému Windows 10, ktoré Microsoft používateľom doručoval dvakrát do roka. Od nového roka sa ale tento prístup zmení v prospech Windows 10X.

Portál Windows Latest priniesol správy z neznámych zdrojov, podľa ktorých Microsoft chystá zásadnú zmenu v aktualizáciách Windows 10. Aktuálne gigant vydáva dve hlavné majoritné aktualizácie ročne. Napríklad poslednou takouto aktualizáciou bola májová aktualizácia s označením 2004 (May Update 2020) a nasledujúcou aktualizáciou v tomto ruku bude doposiaľ nepomenovaná verzia s číselným označením 20H2.

Budúcnosť bude diametrálne iná

Microsoft minulé roky doručoval majoritné aktualizácie s novými funkciami dvakrát do roka, pričom prvá bola vydávaná zvyčajne na jar v období medzi aprílom a májom, zatiaľ čo druhá zvyčajne na jeseň, v období od októbra do novembra. Minulý rok ale gigant vyskúšal takzvané „majoritno-minoritné“ aktualizácie.

Jesenná aktualizácia tak pripomínala skôr Service Pack, ktorý priniesol len málo nových funkcií a zamerali ju skôr na opravu chýb a vylepšenie stability systému. Prístup majoritno-minoritných aktualizácií spočíval v tom, že jedna z týchto aktualizácií priniesla oveľa viac nových funkcionalít, vymožeností či dizajnových zmien, ako tá druhá.

Podľa všetkého má Microsoft v pláne majoritno-minoritný prístup k aktualizáciám zopakovať aj tento rok. Hlavným dôvodom je práca na systéme Windows 10X, ktorý je určený pre nové hybridné zariadenia s duálnymi obrazovkami. Microsoft týmto spôsobom odbremení inžinierov a programátorov, aby mohli venovať viac úsilia novému systému.

Od roku 2021 už len jedna aktualizácia s novými funkciami

V roku 2021 sa však očakáva ešte výraznejšie presadenie tohto trendu, kde v rámci roka bude vydaná len jedna jediná aktualizácia zameraná na nové funkcionality či dizajn. Windows 10 tak v prvej polovici roka nedostane nové funkcie a zmeny v dizajne v rámci aktualizácie označenej ako 21H1. Pôvodne bolo pre túto aktualizáciu plánované nasadenie zmien v dizajne Štart menu a ďalších pridružených funkcionalít, o ktorých sme informovali v samostatnom článku.

Teraz sa očakáva, že tieto funkcie budú presunuté do najbližšej aktualizácie 20H2, ktorá bude navyše o čosi menšia čo sa veľkosti týka, ako májová aktualizácia 2004. Zavrhnutie majoritno-minoritných aktualizácií v prospech jedinej aktualizácie s novými funkciami a ďalšej zameranej čisto na stabilitu by znamenalo, že budúce aktualizácie by mohli byť lepšie a nemuseli by spôsobovať také nepríjemnosti ako doteraz.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom