Microsoft v rámci svojej každoročnej konferencie Inspire tentoraz predstavil spojenie operačného systému Windows a cloudu. Nová predplatiteľná služba dostala názov Windows 365 a používateľom umožní cez webový prehliadač prístup ku cloudovému PC s jednou z verzií OS Windows 10 alebo Windows 11. Podľa portálu XDA Developers pôjde o službu zameranú na pracovnú sféru – podniky a firmy.

Doplnené 3. augusta:

Microsoft oficiálne spustil novú cloudovú službu Windows 365, ktorá umožňuje využitie virtuálneho Windowsu na rôznych platformách. Cloudový počítač je dostupný aj pre predplatiteľov na Slovensku, pričom je v ponuke s rozličnými konfiguráciami.

Nastavením výkonu cloudového Windowsu sa tak Microsoft prispôsobil malým a stredným, ale aj veľkým podnikom. Službu však môže využiť aj jednotlivec, pokiaľ chce mať svoju prácu neustále so sebou aj na cestách, kde by nemohol využiť svoj stolový počítač alebo notebook.

Mesačné predplatné sa potom pohybuje od 21,90 € za konfiguráciu cloudového PC s 1 virtuálnym CPU, 2 GB RAM a 64 GB ROM, až po 147,50 € za najvýkonnejšiu verziu cloudového PC s 8 virtuálnymi procesormi, 32 GB RAM a 512 GB úložiskom.

Ceny Windows 365:

  • Basic:
    • 2 vCPU, 4 GB RAM, 128 GB ROM – 28,20 €/mes.
  • Standard:
    • 2 vCPU, 8 GB RAM, 128 GB ROM – 37,30 €/mes.
  • Premium:
    • 4 vCPU, 16 GB RAM, 128 GB ROM – 60,10 €/mes.

Detailný prehľad všetkých cien a konfigurácií nájdeš v priloženej tabuľke.

Microsoft (Úprava redakcie)

Pri vybraných verziách ponúka Microsoft aj bezplatné skúšobné obdobie na 2 mesiace zadarmo. Jednotlivé konfigurácie sa líšia výkonom, ktorý je prispôsobený pre potreby konkrétneho zákazníka. Pri najnižšej verzii Windows 365 je cloudový počítač určený na spúšťanie základných aplikácií, v najvyššej zvládne aj náročné firemné aplikácie a výpočtové úlohy.

Pôvodný článok z 15. júla:

Windows 365 bol vo vývoji už niekoľko rokov, ale práve narastajúci dopyt po práci z domova prinútil spoločnosť napredovať rýchlejšie. Toto virtuálne zariadenie, ako môžeme službu vnímať, tak bude bežať výlučne na cloude a zamestnancom umožní prístup ku všetkým ich aplikáciám, dátam aj nastaveniam odkiaľkoľvek.

Firmy tak zároveň môžu zamestnancom ponúknuť pohodlné vzdialené ovládanie jednotlivých zariadení alebo lepšiu spoluprácu v tímoch.

Okamžitý prístup cez webový prehliadač

K vzdialenému prístupu postačí moderný webový prehliadač alebo aplikácia Microsoft Remote Desktop, ako informuje The Verge. Windows 365 bude prístupný na zariadeniach s Macom, Linuxom, iPadOS aj Androidom, na ktorých bude mať operačný systém vždy rovnaké nastavenia a používateľ tak bude pracovať v prostredí, ktoré si sám prispôsobil svojim potrebám. Veľkou výhodou bude aj okamžité spustenie.

Microsoft

Windows 365 pobeží na Azure Virtual Desktop, systéme na virtualizáciu operačného systému Windows v cloude, a to v dvoch verziách. Základná verzia pre nastavenie cloudového PC ponúka jedno CPU, 2 GB pamäte RAM a 64 GB úložného priestoru, pričom tá najvýkonnejšia a drahšia bude operovať s 8 CPU, 32 GB RAM a 512 GB úložného priestoru.

NEPREHLIADNI
Zbohom vtipy a hlúpe chyby. Windows 11 by sme si nainštalovali ihneď (prehľad TOP zmien v útrobách)

K dispozícii budú dve edície Windows 365 Business a Windows 365 Enterprise. Zdá sa, že Microsoft počas konferencie nechcene prezradil cenu za verziu Windows 365 Business. Mesačné predplatné tejto služby by tak malo stáť 31 amerických dolárov pre jedného používateľa, čo je v prepočte zhruba 26 €.

Širšie možnosti použitia pre firmy a zamestnancov

Microsoft spolu s uvedením služby Windows 365 predstavuje aj novú kategóriu Cloud PC zariadení, ktorá umožní spúšťať PC čisto v cloudovom priestore. Oproti Azure Virtual Desktop bude táto novinka jednoduchšia na používanie a manažment. Pre spoločnosti to znamená zjednodušenie prístupu zamestnancov ku Cloud PC, ktorí tak môžu v priebehu doslova pár minút pracovať na diaľku.

Microsoft

Projekt založený na cloude vyrieši aj problémy s VPN pripojením, výkonom zariadení a zabezpečením. Keďže sa bude všetko odohrávať v cloude, používatelia sa dostanú k svojej práci z akéhokoľvek zariadenia.

Ak si napríklad rozrobia prácu na tabletoch, uložia ju a prejdú na PC, všetok uložený obsah sa im zobrazí tak, ako ho zanechali. Samozrejmosťou bude podpora aplikácií v rámci balíčkov Microsoft 365 a Dynamics 365. Vydanie Windows 365 je naplánované na 2. augusta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú