Práca s dokumentami tvorí v dnešnej dobe podstatnú časť pracovnej náplne vo väčšine moderných zamestnaní. Spoločnosť Microsoft si to plne uvedomuje, a preto chce prácu s dokumentami a vo všeobecnosti s dátami používateľom čo najviac zjednodušiť. K tomu má prispieť aj nový Fluid Office od Microsoftu, o téme informuje The Verge.

Podstatou nového Fluid Office od Microsoftu je možnosť vytvárať grafy, tabuľky, alebo vôbec pracovať s dátami z ľubovoľného miesta v počítači bez toho, aby bolo nutné otvárať akúkoľvek aplikáciu. Ak chcel totižto používateľ doteraz vytvoriť tabuľku či graf, musel na to otvoriť napríklad Word alebo Excel.

Nové Fluid komponenty predstavujú takzvané „Lego“ moduly, ktoré môžu byť editované v reálnom čase v akejkoľvek aplikácii. V praxi to znamená, že používateľ si môže vytvoriť tabuľku počas písania mailu a túto tabuľku neskôr napríklad vložiť do dokumentu vo Worde alebo ju zdielať v písomnej komunikácii v inej aplikácii.

Nový framework tiež umožní napríklad súčasne upravovať viacerým používateľom jeden a ten istý dokument. Takéto možnosti vidíme najčastejšie pri webových aplikáciách podobného  typu, no Microsoft prinesie Fluid framework okrem webových služieb aj na klasické desktopové aplikácie, ako Word, Excel a podobne.

Na podobnom princípe fungujú aj dokumenty Google, avšak Fluid Office od Microsoftu prináša omnoho širšie možnosti ako konkurencia. Jedným z hlavných benefitov Fluid Office je fakt, že sa tento systém stáva open-source, vďaka čomu s ním môžu pracovať aj vývojári iných aplikácií, informuje TechCrunch. V budúcnosti sa tak možno dočkáme možností, kedy bude možné Fluid komponenty vkladať napríklad na rôzne weby, či do mailových vláken aj mimo služby Outlook.

Nový Fluid framework má teda predovšetkým slúžiť na vytváranie živých konferencií, četov či mailových komunikácií, v ktorých dokážu účastníci upravovať zdieľané dáta v reálnom čase. Ktokoľvek v mailovej komunikácii napríklad dokáže upraviť graf, ktorý sa v danom vlákne zdieľa medzi zúčastnenými osobami, čím sa stáva takáto komunikácia omnoho interaktívnejšou.

Ak potom používateľ tento graf skopíruje a vloží ho napríklad do svojho textového dokumentu, oba grafy sa medzi sebou synchronizujú a pri zmene údajov jedného grafu sa rovnako zmení aj ten druhý. Novinka bude v podstate k dispozícii v nasledujúcich mesiacoch pre každého, kto využíva online dokumenty na Office.com, alebo kto má predplatený balík Microsoft 365 Enterprise alebo Education.

Podľa vyjadrení Microsoftu dokáže v novom Fluid frameworku naraz kolaborovať pokojne aj 100 účastníkov a dokument, v ktorom budú pracovať, sa bude stále pre všetkých upravovať plynule. Nové možnosti Fluid frameweorku si už môžeš vyskúšať na webe fluidpreview.comKeďže sa však jedná o novinku, ktorá má demonštrovať možnosti kolaborácie, na jej efektívne vyskúšanie zrejme budeš potrebovať zopár kamarátov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom