Zariadenia internetu veci (IoT) sa rozširujú rýchlym tempom a začínajú zasahovať do čoraz širšej oblasti našich životov. Veľkou témou je ale bezpečnosť týchto zariadení. Microsoft sa práve na vylepšenie tejto stránky teraz zameral a predstavil pri tom operačný systém, ktorý by sme pri tejto spoločnosti veľmi nečakali.

Spoločnosť z Redmondu totiž na nedávnej bezpečnostnej konferencii predstavila úplne novú platformu nazvanú Azure Sphere, zameranú na zabezpečenie celého ekosystému zariadení internetu vecí. Microsoft predstavil tri súčasti tohto systému, pričom jednou z nich je aj operačný systém Azure Sphere OS. Ten je ale prekvapujúco založený na Linuxe a spoločnosť zodpovedná za Windows tak vôbec po prvý raz predstavila podobnú distribúciu.

V oblasti zariadení internetu vecí chce Microsoft cieliť najmä na bezpečnosť. Aplikačný kód sa bude spúšťať v izolovanom režime v takzvaných kontajneroch a spoločnosť implementovala aj vlastný monitor zabezpečenia. Ten bude zaisťovať ochranu integrity systému a rozhodovať o prístupe k dôležitým súčastiam systému. Sphere OS samozrejme nebude tak robustný ako Windows a poskytne základné rozhranie pre zariadenia internetu vecí.

Okrem softvéru aj hardvér

Okrem toho Microsoft predstavil aj ďalšie dve súčasti platformy Azure Sphere. Jednou z nich sú zabezpečené mikroprocesory, nadizajnované tak, aby umožnili bezpečné uchovávanie šifrovacích kľúčov na zariadení. Microsoft mikroprocesory tejto triedy poskytne ostatným výrobcom bez licenčných poplatkov. Prvým komerčným produktom by mal MT3620 od MediaTeku.

Treťou súčasťou platformy Azure Sphere sú špeciálne orientované cloud služby. Tie na zariadeniach internetu vecí umožnia detekciu bezpečnostných chýb, budú zdrojom softvérových aktualizácií a sprostredkujú zabezpečenú komunikáciu. Microsoft sa teda usiluje s platformou Azure Sphere o lepšie zabezpečeniu zariadení internetu vecí, čo je kritickou témou v tomto rýchlo sa rozvíjajúcom segmente.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom