Jedna z najväčších softvérových spoločností sa rozhodla uvoľniť svoje patenty a kódy, ktoré sa dostanú do open-source programu Open Invention Network. Cieľom OIN je chrániť Linux pred súdnymi spormi, k čomu teraz vo veľkom prispeje aj tento gigant. Microsoft nedávno oznámil, že sa rozhodol sprístupniť až 60 000 svojich open-source patentov, ku ktorým získajú prístup jednotlivci, ale aj veľké firmy.

Skupina Open Invention Network doteraz poskytovala prístup k licenciám pre Linux pre zhruba 2 400 spoločností, medzi ktoré patria aj tak známe mená ako Google či IBM. Všetci členovia tohto programu pritom majú možnosť využiť patenty a krížové licencie bez akýchkoľvek poplatkov.

Pripojenie Microsoftu k tomuto programu pritom prinesie výhody pre obe strany. OIN získa ďalších 60 000 patentov a spoločnosť z Redmontu prispeje k podpore open-source programu pre ochranu systému Linux. Ten sa často dostáva do problémov kvôli týmto projektom, ktoré sú neraz riešené aj súdnou cestou. Tvorca Windowsu však samozrejme neposkytne prístup ku kľúčovým kódom od jeho operačného systému či iných desktopových aplikácií, no svojim počinom významne prispeje k podpore a vývoju Linuxu.

microsoft
Pixabay

Nenechaj si ujsť
Microsoft používa Android ako nástupcu mobilného Windowsu

Práve takáto účasť veľkej softvérovej spoločnosti skupine OIN v minulosti chýbala a tento krok chváli aj výkonný vice-prezident Microsoftu pre cloudové služby, Scott Guthrie, ktorý sa v rozhovore pre portál ZDNet vyjadril: „Chceme chrániť open-source projekty od žalôb a otvárame naše patentové portfólio pre OIN“. Komunita vývojárov tak má dôvod na radosť a už čoskoro sa dostanú k zdrojom, ktoré im tak dlho chýbali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom