Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Microsoft ohlásila veľké zmeny pre operačný systém Windows, pričom hlavnou atrakciou sa stane personálny asistent skombinovaný s umelou inteligenciou. Pre Microsoft pritom ide o návrat k slávnemu pokusu, ktorý si však veľkú obľubu nezískal a nakoniec skončil prevažne v zabudnutí.

Jedinečný asistent

Asistent dostal názov Copilot AI a stane sa súčasťou zatiaľ najnovšieho operačného systému spoločnosti Microsoft, ktorým je Windows 11. Microsoft to však myslí s označením „asistent“ tentoraz úplne vážne, keďže po zapnutí bude Copilot AI k dispozícii ako bočný panel naprieč všetkými aplikáciami a programami, neustále pripravený používateľovi pomôcť.

Najprv môže znieť takáto funkcia pomerne abstraktne, avšak Microsoft prináša hneď niekoľko využití, ktoré môžu používateľovi skutočne pomôcť. Jedným z nich je napríklad schopnosti Copilot AI zosumarizovať to, čo práve zobrazujú aplikácie na obrazovke. Bočný panel tejto funkcie sa podobá na Bing Chat a aj v tomto prípade sa môže používateľ systému pýtať na konkrétne veci.

Microsoft vysvetľuje, že táto funkcia nenahradí klasický vyhľadávač vo Windowse a stane sa náhradou pre Cortanu, asistenta, s ktorou v minulosti prišiel Microsoft pre Windows 10. Copilot AI je možné využiť aj na to, aby za používateľa vykonával činnosti priamo vo Windowse. Je tak možné ho požiadať o to, aby sa špecifickým spôsobom pohral s nastaveniami, vysvetľuje Microsoft.

Začiatky neboli ľahké

Bing Chat to nemal rozhodne ľahké a aj keď na vážne problémy narazili prakticky všetky podobné jazykové modely, nie všetky narazili na tak vážne problémy už na začiatku verejného testovania. Kontroverzie sa do značnej miery podarilo zahnať nie veľmi populárnou aktualizáciou, ktorá podľa fanúšikov umelú inteligenciu zhoršila, zabránila jej však rozprávať o témach a spôsobmi, ktoré poškodzovali meno Microsoftu.

Bude zmenou, ktorý Microsoft potrebuje?

V niektorých prípadoch môže Copilot AI ponúknuť používateľovi rôzne možnosti toho, čo má vykonať, na čo môže používateľ následne reagovať jednoduchým kliknutím na bubliny, ktoré funkcia vytvorí. Neprekvapí, že je táto funkcia založená na rovnakom systéme, ako spomínaný Bing Chat a je tak jasné, že spolupráca medzi Microsoftom a spoločnosťou OpenAI.

Microsoft naznačoval, že aplikuje umelú inteligenciu do svojho operačného systému už dlhšie a začal s tým, že ju kombinoval s inými službami. Začalo to len nedávno samotným Bing Chat, ktorý sa stal populárnou súčasťou Microsoft Edge.

Konkurencii sa však vyrovnať nedokázal a šťastím pre Microsoft je, že najpopulárnejšia umelá inteligencia tohto typu patrí OpenAI, ktorý dnes spadá pod samotný Microsoft.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú