Už niet cesty späť. Ľudská spoločnosť už nikdy nebude ako predtým a bude sa čoraz dynamickejšie meniť. Vplyv umelej inteligencie začína čoraz viac narastať a ako to pred nedávnom avizoval Elon Musk, už čoskoro nebude človek všeobecne najinteligentnejší na planéte. Na pomyselnom tróne ho vystrieda všeobecná umelá inteligencia.

Vývoj umelej inteligencie už roky sledujú aj rôzni bádatelia a vedci. Azda najkomplexnejšie sa mu venuje Inštitút pre umelú inteligenciu a jej vplyve na človeka (HAI) Stanfordskej univerzity. O jej najnovšej správe informoval portál New Atlas.

Široká škála výskumu

Interdisciplinárny tím akademických a odborníkov na priemysel vydal v poradí už siedmu správu s názvom AI Index. Ide o doteraz najkomplexnejšiu štúdiu so širokým záberom a výskumnou vzorkou, čoho dôkazom je fakt, že správa má ohromných 502 strán. Výskumníci sa venovali predovšetkým technickému pokroku v AI, no napríklad aj jednej z najzaujímavejších vecí, ktorou je výkon AI v porovnaní s ľuďmi.

Vplyv umelej inteligencie na spoločnosť nebol nikdy výraznejší a s pribúdajúcimi dňami je čoraz väčší. Zrejme si však neuvedomujeme dobre zvlášť jednu skutočnosť. AI už ľudí porazila v ohromnom množstve významných štandardov (benchmarkov).

Čoskoro nás rozdrví

V roku 2015 nás prekonala v kategorizácii obrázkov, o dva roky neskôr v základnom čítaní s porozumením, v roku 2020 nás tromfla vo vizuálnom myslení a to je len minimum tých najvýznamnejších príkladov.

umelá inteligencia dôvera
Freepik/Midjourney

AI je už na takej úrovni, že množstvo doteraz používaných štandardov sú skrátka nedostačujúce. Odborníci v tejto oblasti sa snažia vytvoriť nové, náročnejšie a objektívnejšie referenčné hodnoty. Polopatisticky povedané: umelá inteligencia je už v testoch taká dobrá, že vedci potrebujú nové testy.

Napriek tomu nás AI predsa len netromfla v určitých oblastiach. Oproti ľuďom zaostáva v zložitejších úlohách, ako je matematika na úrovni súťaže, vizuálne logické uvažovanie a plánovanie.

Nalievame do nej miliardy

Správa AI Index poukazuje na bezprecedentné úrovne vynaložených nákladov na trénovanie najmodernejších modelov AI. Napríklad GPT-4 od OpenAI použil na trénovanie výpočtovú techniku ​​v odhadovanej hodnote 78 miliónov dolárov. To je však približne 2,5-krát menej ako náklady spoločnosti Google na výpočtovú techniku pre Gemini Ultra vo výške 191 miliónov dolárov.

Napriek poklesu celkových súkromných investícií do AI v minulom roku, financovanie generatívnej AI prudko vzrástlo a od roku 2022 sa takmer zdvojnásobilo na 25,2 miliardy amerických dolárov. Tu však nekončíme. Hlavní hráči v tomto priestore AI, vrátane OpenAI, Antropic, Hugging Face a Inflection ohlásili ďalšie brutálne vynakladanie finančných prostriedkov.

Produktívnejší zamestnanci a znepokojení ľudia

V roku 2023 niekoľko štúdií hodnotilo vplyv AI na prácu. Výsledky ukazujú, že AI umožňuje pracovníkom rýchlejšie vykonávať úlohy a zlepšovať kvalitu ich výstupov. Tieto štúdie tiež preukázali potenciál AI preklenúť rozdiely v zručnostiach medzi nízko a vysokokvalifikovanými pracovníkmi.

Prieskum spoločnosti Ipsos ukázal, že za posledný rok sa podiel tých, ktorí si myslia, že AI dramaticky ovplyvní ich životy v nasledujúcich troch až piatich rokoch, zvýšil zo 60 % na 66 %. Okrem toho až 52 % opýtaných je znepokojených z produktov a služieb, ktoré ponúka AI. To predstavuje nárast o 13 percentuálnych bodov od roku 2022.

AI sa bude ďalej len vyvíjať a rozdiel medzi ľuďmi a technológiou sa bude čoraz viac zmenšovať. Ako ukazuje správa AI index, čoraz viac ľudí si vplyv umelej inteligencie začína uvedomovať a neberie to na ľahkú váhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú