Softvérový gigant chce používateľov s prehliadačom Chrome, ktorí využívajú jeho balík kancelárskych aplikácií Office 365 ProPlus, donútiť prejsť na jeho vlastný vyhľadávací nástroj. Spraví tak pomocou inštalátora Office aplikácií, ktorý bude postupne uvoľňovaný už v priebehu februára a marca. Inštalácia balíka Office 365 ProPlus teda zmení primárny vyhľadávač v prehliadači Chrome a prednastaveným nástrojom sa stane Bing. Používatelia sa však tomu môžu vyhnúť, informuje The Verge.

Táto situácia sa bude týkať najmä biznis klientov Microsoftu, ktorí využívajú jeho balík Office aplikácií „ProPlus“. Spoločnosť už onedlho začne v prípade nových inštalácií a aktualizačných balíkov pre Office 365 ProPlus vo verzii 2002 inštalovať spomínané rozšírenie, ktorým nasilu nahradí pôvodný predvolený vyhľadávač za svoj Bing. Túto zmenu prezentuje ako efektívnu pomoc pri hľadaní pracovných informácií, súborov a dokumentov a iných relevantných nástrojov v rámci organizácie. Správcovia systémov však týmto rozhodnutím nie sú vôbec nadšení.

Microsoft chce ľuďom nanútiť vlastný vyhľadávač

Už počas budúceho mesiaca chce toto rozšírenie Microsoft sprístupniť v Austrálii, Francúzsku, Indii, Nemecku, Kanade, Spojených štátoch a Veľkej Británii. To, čo by teda malo byť slobodným rozhodnutím používateľa, nanúti spoločnosť pri inštalovaní alebo aktualizovaní svojho produktu.

Spoločnosti však budú mať napriek tomuto kontroverznému plánu možnosť vyhnúť sa rozšíreniu a vyhľadávaču Bing. Existuje niekoľko možností. Jednou z nich je, že sa rozšírenie samo nenainštaluje, pokiaľ je už Bing nastavený ako predvolený vyhľadávací nástroj. Microsoft taktiež priniesol návod, ako vylúčiť rozšírenie z inštalácie alebo aj ako ho odstrániť po nainštalovaní, informuje ZDNet.

Microsoft

Nenechaj si ujsť
Microsoft si verí. Vydal prepracovaný prehliadač Edge aj pre najväčšiu konkurenciu

Ďalším riešením je vypnúť Bing ako predvolený vyhľadávač v nastaveniach prehliadača po inštalácii. Microsoft však bude každý mesiac kontrolovať polohu zariadenia, aby doň mohol následne, pokiaľ sa bude nachádzať v podporovanej lokalite, svoj Bing v rozšírení nainštalovať, informuje Bleeping Computer. Po zverejnení týchto informácií sa používatelia začali sťažovať na mnohých fórach a nesúhlasia s prístupom tohto giganta.

Mnohí sa právom cítia obmedzovaní. Tento vyhľadávač Microsoftu nepatrí vo svete k tým najobľúbenejším, práve naopak. Do decembra 2019 mal Bing na svetovom trhu v tomto smere podiel iba 2,32 %, zatiaľ čo konkurenčný Google si drží prvenstvo s 92,71 % podielom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom