Ani posledná generácia prehliadača tohto softvérového giganta nebola vo svete príliš populárna a aktívne ju využívalo len malé percento používateľov. Spoločnosť už chystá veľké zmeny, ktoré sa ale nebudú páčiť všetkým. Prechod na platformu Google Chromium by priniesol pre Microsoft Edge isté výhody, no podľa šéfa Mozilly je to „hrozný nápad“.

Štatistiky používania hovoria jednoznačne pre najpopulárnejší webový prehliadač, Google Chrome. Práve ten je medzi používateľmi azda tým najobľúbenejším, no stále sú tu aj iné, ktoré preň vytvárajú prirodzenú konkurenciu vo svojej oblasti. Súťažiť o priazeň ľudí nie je ani v tomto smere nič zlé a mnohokrát ide o spôsob, ktorý donúti spoločnosti k mnohým novým vylepšeniam. Jednej veľkej zmeny sa teraz dočká aj Microsoft Edge, ktorý sa po vzore Opery môže pridať k rodine prehliadačov založených na platforme Chromium.

Google získa ešte väčšiu prevahu

Plánom spoločnosti je prerobiť zdrojový kód, vybrať z neho EdgeHTML renderovanie a Chakra Javascript engine, aby ich nahradil Google V8 a Blink engine. Týmto spôsobom chce Microsoft Edge zapadnúť medzi moderné prehliadače. Okrem Google Chrome využíva od roku 2012 platformu Chromium aj Opera. CEO Mozilly však tvrdí, že krok Microsoftu nebude veľmi rozumný a mohla by sa tým vo svete internetových prehliadačov ešte viac narušiť konkurencieschopnosť iných. Z pohľadu biznismena dáva Chrisovi Beardovi, šéfovi Mozilly, tento krok jeho rivala zmysel.

Zobraziť celú galériu (0)
@NeowinFeed/Twitter

Nenechaj si ujsť
Tim Cook sa zastáva Google vyhľadávača aj napriek možným problémom s bezpečnosťou. Je vraj „najlepší“

Zo sociálneho a občianskeho hľadiska je individuálne posilnenie kontroly nad fundamentálnou online štruktúrou len pre jednu spoločnosť hrozné. Preto existuje Mozilla. Konkurujeme Googlu nie preto, že je to dobrá biznis príležitosť. Konkurujeme Googlu kvôli zdravému internetu a online život závisí na konkurencii a voľbe.“ – vyjadril sa na blogu Mozilly CEO spoločnosti Chris Beard.

Google Chrome je už teraz dominantným prehliadačom a vďaka prechodu Microsoftu Edge na Chromium sa jeho postavenie v tomto biznise ešte viac upevní. Pokiaľ sa táto platforma rozmôže ešte viac, prinesie to výhody aj pre vývojárov aplikácií, ktorí sa však potom môžu sústrediť len na tvorbu pre Chromium a ostatná konkurencia tak ostane v zabudnutí. Práve toho sa tiež zrejme obáva Chris Beard, ktorý naznačuje, že môže vzniknúť situácia ako v začiatkoch minulého desaťročia. V tej dobe mal Microsoft monopolné webové prehliadače, ktoré ovládali trh. Stalo sa to však predtým ako vznikla Mozilla.

Situácia sa tak môže so stále silnejším postavením Googlu opakovať aj tentokrát. Spoločnosť je už teraz vo svete prehliadačov veľkým hráčom a kontroluje veľkú časť webu. Naopak, Microsoft Edge podľa štatistík nevyužíva veľa ľudí, a tak bude prechod na Chromium pre Google len menším, no stále istým spôsobom ako sa opäť vyzdvihne nad Mozillou. Celý prechod sa však udeje postupne a nových zmien sa nedočkáme ihneď. Microsoft bude svoje plány plniť postupne v budúcom roku a až potom sa ukáže či to bol skutočne dobrý nápad.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom