Iste dobre vieš, že Slovensko postráda jeden zo spôsobov rýchlej hromadnej prepravy osôb. Reč je, samozrejme, o metre, ktoré sa v Bratislave začala stavať ešte v roku 1989, no nikdy nebolo dokončené. Vďaka tomu sa naše hlavné mesto neraz stalo terčom nepekného posmechu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Je to najmä kvôli tomu, že takmer každá metropola takúto, či už podzemnú, alebo nadzemnú železnicu prevádzkuje. Za všetko hovorí vtip pochádzajúci od našich západných susedov, ktorý znie takto: „Bratislava je jediná Evropská metropole, kde není metro. Takže to vlastně není metropole, ale jen pole…“ Vďaka tomu je tak metro pre Slovákov skutočne citlivou témou. Na malú chvíľku ale odlož národnú hrdosť bokom a pokochaj sa obrázkami na unikátnu železničnú trať v čínskom meste Čchung-čching.

Tá bola po prvýkrát pustené do prevádzky ešte v roku 2004, no nepochybne najväčšiu slávu si získala až v dnešných dňoch. Na internete sa totižto objavilo video, ktoré zachytáva túto prevažne nadzemnú železničnú trať priamo v akcii. Na tom by zrejme nebolo nič zvláštne, keby jedna z jej liniek neprechádza priamo cez viaceré budovy.

zdroj fotografie: picsant.com

Trať je navyše značne frekventovaná, pričom za jediný deň sa cez ňu prepraví v priemere 400 000 ľudí. Veľká časť z nich sa tak môže pokochať výhľadom na vnútro viacerých zaujímavých stavieb. Ich obyvatelia však z toho nadšení rozhodne nie sú a najmä nočné prejazdy musia byť pre nich skutočne nepríjemné.

zdroj fotografie: i.jstv.com

Nenechaj si ujsť
Číňania nekopírujú len smartfóny či značkové oblečenie, ale aj tie najznámejšie dominanty svetových metropol

Mesto Čchung-čching leží na hornom toku rieky Jang-c‘-ťiang. Býva v ňom takmer 29 miliónov ľudí. Je tak zároveň najľudnatejším mestom Číny, ktoré je priamo spravované na úrovni provincie. Celé mesto sa rozprestiera na kopcovitom teréne, ktorý svojim spôsobom môže práve za takúto netradičnú linku prechádzajúcu cez budovu. Okrem iného je súčasťou tunajšej mestskej železničnej dráhy aj najvyšší most metra na svete.

zdroj fotografie: SkyscraperCity

Video prejazdu cez jednu z budov: 


Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]