Virtuálny svet Metaverse, vyvíjaný a propagovaný technologickým gigantom Meta, je opäť pod silnou paľbou. Tentoraz sa na jej adresu vyjadril známy profesor marketingu, podľa ktorého je Metaverse „horiacim vrecom výkalov“, informuje Futurism.

Najväčšie technologické zlyhanie roka

Proti Metaverse sa vyjadril renomovaný profesor marketingu Scott Galloway v podcaste Pivot, pričom má pochybnosti o tom, že to tento projekt zvládne a dosiahne svoje ambiciózne ciele. Obzvlášť problematický je podľa neho headset Quest, predtým známy pod názvom Oculus.

V momentálnom stave je totiž príliš „neohrabaný“ na to, aby zaujal cieľovú skupinu spoločnosti Meta (teda dnešných používateľov Facebooku). Problémové sú tiež financie, keďže podľa Gallowaya síce Reality Labs, dcérska spoločnosť Meta, ktorá headsety a techniku vyrába, dokázala zvýšiť tržby z 1 miliardy amerických dolárov na 2 mld. $, avšak aby to dokázali, potrebovali minúť až 10 miliárd.

Meta

„Ľudia v tomto vesmíre nie sú ohromení univerzom, ktoré si on (Mark Zuckerberg) predstavuje… Myslím si, že táto vec je už teraz obrovským horiacim vrecom h*vien,“ dodal bez servítky Galloway. Ešte v roku 2021 Galloway predpovedal, že sa stane Oculus najväčším technologickým zlyhaním tohto roka.

Kritikou ľudia nešetria

Metaverse čelí už od svojho oznámenia neistote zo strany ľudí a silnej kritike zo strany  odborníkov  aj mnohých známych tvárí. Počuť sa nechal, ako inak, aj Elon Musk.

„Samozrejme, môžete si dať televíziu na nos, nemyslím si však, či vás toto dostane do metaverza,“ vyjadril sa pochybovačne, pričom poukazoval na rozdiel medzi spoločnosťou Neuralink, za ktorou stojí on a ktorá pripravuje prepojenie ľudského mozgu s počítačom a projektom Metaverse. Neuralink na tom však tiež nie je najlepšie a bývalí zamestnanci ho ostro kritizujú za otrasné vedenie.

Otázka morálky

Galloway sa vyjadril aj na adresu zamestnancov a morálnosti práce pre podobné spoločnosti, pričom podotkol, že ľudia sú ochotní robiť kompromisy, ak dostanú dostatočne zaplatené.

Freepik

„Potom sa však prebudíte štyri alebo päť rokov po svojom investičnom cykle a zistíte, že Vaše akciové opcie majú zrazu hodnotu 700 000 $ namiesto 2 alebo 3 miliónov. Zrazu si uvedomíte, že Váš morálny kompas začína žiariť o niečo jasnejšie. Keď pršia peniaze, vidíte rozmazane,“ vysvetľuje a poukazuje pri tom na množstvo káuz, únikov dát a všeobecne zlého vplyvu sociálnych sietí na používateľov.

Ako projekt Metaverse s virtuálnym headsetom Oculus/Quest dopadnú, je otázka najbližšej budúcnosti – ak však majú naozaj uspieť, bude to zložitá a strastiplná cesta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú