V článku boli použité aj materiály TASR.

Ľudia si už sťahujú očakávaného „zabijaka Twitteru“ Threads, novú sociálnu sieť Zuckerberga a jeho spoločnosti Meta. Aplikácia bola prvýkrát spustená dnes v skorých ranných hodinách po tom, ako spoločnosť umožnila predobjednávky na App Store.

Navyše sa javí, že cesta predobjednávok bola správna voľba – používatelia totiž v momente spustenia novej sociálnej siete dostali upozornenie a mohli si aplikáciu zadarmo stiahnuť. To jednoznačne pomohlo v brutálnom raste, pretože po prvých štyroch hodinách od spustenia sa do aplikácie Threads prihlásilo už päť miliónov ľudí, píše TASR na základe príspevku Marka Zuckerberga. Slováci však zatiaľ majú smolu.

Oproti Twitteru ma niekoľko výhod

Meta vlastní sociálne siete Facebook a Instagram. Threads je s nimi prepojená a využíva už existujúce prepojenia medzi miliónmi používateľov, čo môže posilniť jej konkurencieschopnosť voči Twitteru.

Používatelia sa do aplikácie Threads môžu prihlásiť pomocou svojich údajov z Instagramu, ktorý má viac než dve miliardy používateľov. Nie je teda núdza vytvárať nové prihlasovacie údaje a registrovať sa.

Víziou aplikácie Threads je vytvoriť otvorený a priateľský verejný priestor na konverzáciu,“ uviedol Zuckerberg v ďalšom zo svojich príspevkov o novej aplikácii. „Dúfame, že využijeme to, čo Instagram robí najlepšie, a vytvoríme nový zážitok okolo textu, nápadov a diskusie o tom, čo máte na mysli.

Dĺžka príspevkov je maximálne 500 znakov, čo je viac než 280 znakov, ktoré umožňuje Twitter. Používatelia môžu pridať webové odkazy, fotografie a videá v dĺžke až päť minút.

Threads je už dostupná v USA a desiatkach ďalších krajín. V členských krajinách EÚ však Meta najskôr musí vyriešiť záležitosti v oblasti regulácie – to platí aj pre Slovensko, kde aplikáciu zatiaľ nestiahneš.

Zuckerberg v súvislosti so spustením aplikácie Threads zároveň zverejnil príspevok na Twitteri po viac než 10 rokoch so známym obrázkom, kde na seba ukazuje Spiderman. Podľa Digital Trends má príspevok symbolizovať podobnosti oboch sociálnych sietí, no nájdu sa aj zásadné rozdiely.

Threads má jeden zásadný kompromis

Na rozdiel od Twitteru, ktorý príspevky zobrazuje v chronologickej časovej línii, zvolil Threads úplne inú cestu. Spolieha sa totiž na výhradne algoritmický feed zobrazujúci tie príspevky, ktoré vyhodnotí ako zaujímavé. Podobný algoritmus pred rokmi dostal aj Instagram, za čo si v danom čase vyslúžil vlnu kritiky.

Pri mikroblogovacej sieti ako Threads však môže absencia chronologického zobrazenia príspevkov spôsobovať značné problémy, dodáva TechCrunch, podľa ktorého ide o hlavnú nevýhodu oproti Twitteru. Obavy používateľov sú, že algoritmus bude umožňovať integráciu veľmi otravných reklám, ktorými je Meta známa aj na svojich ostatných platformách.

Facebook (koláž redakcia)

Túto nevýhodu prirovnávajú k sieťam ako Mastodon alebo Bluesky. Tie so sebou tiež prinášajú zásadné kompromisy, ktoré im doteraz znemožňovali zobrať Twitteru prvenstvo medzi mikroblogovacími sieťami.

Ďalej sme si v redakcii všimli, že webové rozhranie novej sociálnej siete má zásadné nedostatky. Nie je napríklad schopné vždy načítať profil používateľa, pri návšteve domovskej stránky dokonca vôbec nezobrazuje samotnú sociálnu sieť. Vzhľadom na to, že sieť funguje len prvých zopár hodín sa ale podobné problémy dajú čakať. Viaceré tiež súvisia s tým, že aplikácia u nás zatiaľ stále oficiálne nefunguje – často vidieť hlášku, že v našom regióne možno len prezerať obsah.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú