Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Organizácia Euro NCAP hodnotí bezpečnosť nových vozidiel a každoročne vydáva rebríček tých najbezpečnejších modelov z rôznych kategórií. Mladoboleslavská automobilka má v tomto prestížnom zozname hneď dvoch zástupcov a porazila prémiovú konkurenciu ako BMW či Volvo.

Škoda tak zakončila rok naozaj vo veľkom štýle. Ich elektrický Enyaq totiž obsadil prvé miesto v kategórií veľkých SUV, kde proti nemu stáli napríklad BMW iX, Genesis GV80 či Ford Mustang Mach-E.

Enyaq dokonca porazil aj koncernových súrodencov VW ID.4 a Audi Q4 e-tron, ktoré testom Euro NCAP rovnako prešli v minulom roku. Enyaq teda získal hodnotenie 94 % v ochrane dospelých cestujúcich, 89 % v ochrane detských pasažierov, 71 % v ochrane chodcov a bezpečnostní asistenti si vyslúžili 82 %.

Najbezpečnejším malým rodinným autom je Fabia

Škoda Fabia je už roky považovaná za ľudový elektromobil a dôležitým faktorom je práve jej cena. S nižšou cenou ale prichádzajú aj isté kompromisy a častokrát sa tieto prejavia aj pri bezpečnosti.

FonTech

Fabia je ale v tomto smere špičková a Euro NCAP ju zvolil za najbezpečnejšie malé rodinné auto. Konkurencia ale v tejto kategórii nebola až tak vysoká a Fabia sa mohla porovnávať iba s Daciou Logan či Renaultom Zoe, ktorý je absolútnym bezpečnostným fiaskom.

Elektromobil, ktorý dominoval hneď v dvoch kategóriách

Mercedes EQS je zrejme najlepší elektromobil, ktorý je aktuálne v Európe dostupný. Potvrdzujú to aj bezpečnostné testy a EQS obsadilo prvú priečku hneď v dvoch kategóriách – v kategórii výkonných vozidiel, ako aj v segmente čistých elektromobilov.

Ochrana dospelých pasažierov je na úrovni 96 %, detskí cestujúci sú chránení na 91 %, chodci na 76 % a systémy si vyslúžili hodnotenie 80 %. Je zaujímavé, že v kategórii bezpečnostných systémov poráža EQS napríklad aj Toyota Yaris Cross, ktorá je najbezpečnejším autom v kategórii malých MPV.

Do koncoročného výberu agentúry Euro NCAP sa ešte dostal Nissan Qashqai, ktorý je lídrom v segmente malých SUV.

Sklamaním roka bezpochyby Zoe

Renault Zoe je najmenej bezpečné auto, aké organizácia Euro NCAP testovala za posledných viac ako 10 rokov. Elektromobilu s cenovkou od 32 000 € chýbajú aj také základné bezpečnostné prvky, ako predpínanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách či kolenný airbag pre vodiča a spolujazdca.

Nula hviezdičiek v teste Euro NCAP doposiaľ získali iba tri vozidlá. Renault Zoe sa tak pridal k dvojici Fiatov, konkrétne ide o modely Panda z roku 2018 a Punto z roku 2017.

Euro NCAP/YouTube/Screenshot

Testom nedávno prešla aj nová elektrická Dacia Spring. Nakoľko toto auto spadá do segmentu malých mestských presúvadiel, neočakávali sme v teste bezpečnosti príliš vysoké hodnotenie. To sa koniec koncov aj potvrdilo a Dacia Spring získala jednu hviezdičku z možných piatich. Čo je však obrovským prekvapením, Spring si v tomto teste stále viedol lepšie, než podstatne drahší Renault Zoe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú