Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Je len málo značiek, pri ktorých by si povedal, že elektromobilita im nesmierne svedčí a prechoď na ňu bude možno to najlepšie, čo sa im v historickom merítku stane. Mercedes už niekoľkokrát ukázal, že jeho elektroofenzíva smeruje k najvyššej možnej kvalite a akýkoľvek elektromobil z jeho ponuky nastavuje kvalitatívny štandard pre ďalšie značky.

FonTech.sk sa konečne podarilo stráviť niekoľko stoviek kilometrov na krásnych slovenských cestách s elektrickou vlajkovou loďou EQS. Rovno na začiatok ti môžem povedať, že toto auto dokázalo to, čo zatiaľ žiaden elektromobil. Skombinovať pohodlie, efektivitu a totálne vymazať pocit, že ešte niekedy budeš potrebovať spaľovák. Prinášam ti moje prvotné dojmy z jázd a správania vlajkovej lodi luxusných elektromobilov.

V článku sa dozvieš:
  • Najväčšia výhoda Mercedesu EQS v porovnaní s konkurenciou
  • Či je reálne dosiahnuť vyše 700 km dojazd
  • S akou spotrebou som jazdil na rôznych cestách
  • Priame porovnanie s klasickou triedou S, ktorá má odladený naftový 6-valec
  • Aký som mal dojem z gigantickej obrazovky Hyperscreen
  • Najväčšia nevýhoda EQS

S EQS sme vyrazili na cesty naprieč Myjavou, okolo Hlohovca a krásnymi okreskami až do Dunajskej Stredy, odkiaľ sme sa večer vrátili späť Bratislavy. Na test som mal zatiaľ najsilnejšiu verzia s označením 580 4Matic, avšak prvú časť cesty som absolvoval aj so slabšou verziou s označením 450, ktorá dokonca nedávno pokorila svetový rekord na jedno nabitie, keď zvládla prejsť vyše 850 kilometrov.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Vrcholná verzia 580 mala navyše pri jazdách množstvo príplatkových prvkov, ktoré vo finálne vytlačili cenu auta na 173 082 €. Čo sa týka výbavy, nájdeš v nej zrejme všetko, na čo si len spomenieš a aj potom ťa ešte stále bude čakať niekoľko takých, ktoré ťa ohromia postupom času. Prvou najzásadnejšou vlastnosťou EQS je jeho úžasná natáčacia náprava, ktorú som chválil už pri recenzii klasického S-ka. V základe má síce natáčanie „len“ o 4,5 stupňa, príplatková výbava dokáže toto natočenie navýšiť až na 10 stupňov. Vďaka tomu sa viac ako 5 m dlhý elektromobil otočí na polomere 10,9 m.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Teraz to najlepšie. Natočenie zadných kolies o 10 stupňov si môžeš kedykoľvek doobjednať a aktivovať skrz OTA aktualizáciu aj na autách, ktoré si zákazník kúpil so základným natočením. Mechanika a použité komponenty sú po hardvérovej stránke vždy rovnaké.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Dizajnovo je EQS spojením elegancie a futurickosti. Nemá žiadne prehnané tvary, no na druhej strane je jasné už z prvého pohľadu, že ide o elektromobil. Na môj vkus pôsobí najkrajšie zo všetkých luxusných elektromobilov, kedy sa Mercedesu podarilo vytvoriť moderné elektrické auto, ktoré si však odnáša aký-taký odkaz na svojich spaľovacích predkov.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Je ti zrejme jasné, že „elektrická trieda S“ bude v prípade komfortu absolútnym etalónom. Vzduchové pruženie si svoju úlohu plní na jednotku s hviezdičkou a auto krásne pláva nad akýmkoľvek povrchom, či už je to diaľnica, alebo naša typická slovenská okresná cesta plná jám a hrbolov. Čo však posúva zážitok a komfort z jazdy na novú úroveň, je absolútne ticho a tlmenie od okolitých ruchov vôkol auta. Elektromobil je sám o sebe pri používaní nesmierne tichý, vlastne nič okrem vetra a pneumatík nepočuješ, no to, ako sa cestuje v EQS, je iná dimenzia. Pre mňa osobne bol práve tento komfort a neuveriteľný pocit z jazdy tým najväčším „wow momentom“.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Povedzme si však niečo k tomu, čo ľudí zaujíma najviac. Dojazd, výkon a nabíjanie auta. Na zoznamovaciu jazdu sa mi ušla verzia 580 4Matic s dvoma elektromotormi, ktoré vyvinú výkon 385 kW (523 k) a 855 Nm točivého moment, čím vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,3 sekundy. Maximálna rýchlosť je potom obmedzená na 210 km/h. Najhlavnejším elementom, ktorý ťaží z týchto prvkov je aerodynamika, ktorú má EQS brilantnú. Napriek prevádzkovej hmotnosti 2 715 kg je elektromobil perfektne agilný, v akejkoľvek rýchlosti je okamžitý točivý moment balzam na dušu. Veľakrát si pri takejto dynamike povieš, že už nikdy nechceš spaľovák.

Zobraziť celú galériu (18)
Dávid Igaz / FonTech

Pochváliť musím spôsob ovládania rekuperácie. Pádlami pod volantom si navolíš 2 stupne manuálnej rekuperácie (D- a D), plachtenie (D+) a automatickú rekuperáciu (D AUTO). Samotná rekuperácie je navyše inteligentne doplnená rôznymi senzormi a mapovými podkladmi. Veľmi jednoducho si tak vieš pri zjazde z horského priesmyku doplniť slušnú porciu kilometrov navyše úplne zadarmo.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú