Aktualizácia 4. septembra 2022 – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámila, že tretí pokus o štart superťažkej nosnej rakety SLS, ktorá má vyniesť na obežnú dráhu okolo Mesiaca kozmickú loď Orion bez posádky, sa v najbližších dňoch neuskutoční, informuje TASR.

Nasledujúci štart zrejme odložia až na polovicu októbra, pretože začiatkom budúceho mesiaca využije Kennedyho vesmírne stredisko posádka pre cestu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), povedal šéf NASA Bill Nelson v internom videu úradu.

Technici sa najprv pokúsia vykonať opravy priamo na odpaľovacej rampe, avšak krkolomný termín v žiadnom prípade nestíhajú a na let k Mesiacu si ešte počkáme viac ako jeden mesiac. V hre je tak opäť raketa Starship, ktorá má opäť šancu dostať sa na orbitu skôr ako SLS.

Aktualizácia 3. septembra 2022 – NASA oficiálne zrušila dnešný pokus o štart úplne prvej rakety SLS, ktorá sa má stať najsilnejšou funkčnou raketou na svete.

Aj v tomto prípade došlo k úniku paliva, avšak na úplne inom mieste. K úniku dochádzalo z napájacieho ramena, cez ktoré do rakety prúdi kvapalný kyslík a vodík. NASA sa pokúsila o vyriešenie problému zastavením čerpania, čo malo umožniť tesneniu usadiť sa.

To sa ale nepodarilo, plán B nefungoval takisto a plán C, teda opätovné vyskúšanie plánu A, nepomohlo. Agentúra sa preto rozhodla pokus o štart zrušiť a ďalšiu možnosť má 5. a 6. septembra. V prípade potreby vrátenia stroja do hangáru ale tieto termíny nestihne.

Aktualizácia 31. augusta 2022 – NASA v sobotu 3. septembra uskutoční odložený štart superťažkej nosnej rakety SLS (Space Launch System) v rámci misie Artemis. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP.

Hlavný manažér misie Artemis Mike Sarafin oznámil nový termín štartu v utorok na tlačovom brífingu. NASA na Twitteri píše, že dvojhodinový časový úsek na štart rakety začne plynúť v sobotu o 2.17 h miestneho času (8.17 h SELČ).

Raketa SLS mala pôvodne odštartovať v pondelok (30. augusta), štart bol však zrušený pre problémy s teplotou jedného zo štyroch motorov. Misia Artemis má za cieľ vyskúšať 98 metrov dlhú raketu SLS a kozmickú loď Orion.

Táto misia je bez posádky a v lodi Orion sú umiestnené figuríny vybavené senzormi. Po tomto skúšobnom lete bude nasledovať misia Artemis II aj s ľudskou posádkou. Štart tejto rakety Orion je naplánovaný na máj 2024. To všetko speje k misii Artemis III, ku ktorej dôjde najskôr v roku 2025 a jej hlavným cieľom je opätovne dostať ľudí na povrch Mesiaca.

Aktualizácia 30. augusta 2022 – Mnohí fanúšikovia vedy a vesmírnych letov sú po včerajšku rozhorčení. Zrušenie letu je ale bežnou záležitosťou a to obzvlášť pri takýchto veľkých a dôležitých misiách. Najmä v prípade, že raketa stála cez 4 miliardy a NASA nemá záložný plán.

Ako však informuje Ars Technica, problém je v tomto prípade inde. NASA sa totiž pred niekoľkými mesiacmi pokúšala o vykonanie dôležitej skúšky s raketou SLS, v rámci ktorej mala naplniť svoje nádrže a simulovať štart až do posledných 10 sekúnd pred spustením motorov.

To sa ale nepodarilo kvôli úniku paliva a aby skúšku dokončila, inžinieri museli oklamať palubný počítač. Kvôli tomu nebolo možné vykonať chladenie jedného zo štyroch hlavných motorov RS-25. Práve tento proces by pritom odhalil chybu, ktorá znemožnila včerajší štart.

Motory RS-25 pre prvý stupeň rakety SLS. Zdroj: NASA

Nakoniec sa predsa len ukázalo, že počasie je príliš chaotické a ani v prípade funkčnosti všetkých systémov by sa misia nekonala. Náhradný termín je 2. septembra a následne 5. septembra, avšak v prípade potreby vrátenia rakety do hangáru a servisu komponentov je možné, že tieto termíny nestihne a poletí až v októbri.

Problémom NASA je, že je na tento projekt vyvíjaný obrovský politický tlak kvôli neuveriteľným problémom s manažmentom, ktorý spôsobil nielen množstvo odkladov, ale tiež astronomickú cenu celého projektu, informuje Ars Technica v inom článku.

Aktualizácia o 14:40 – Štart rakety SLS sa dnes nekoná, kvôli problému s ventilom prvého stupňa rakety sa NASA rozhodla misiu odložiť. Inžinieri pracujú na riešení a zatiaľ nie je jasné, aký bude nasledujúci postup.

Náhradné termíny sú stanovené na 2. a 5. septembra, avšak v prípade návratu rakety do hangáru je možné, že tieto termíny nestihne. V takom prípade poletí najskôr o mesiac, na prelome septembra a októbra.

Pôvodný článok:

Dnes, 29. augusta 2022, odštartuje zo Zeme vôbec po prvý raz v histórii raketa SLS. Tento stroj vesmírnej agentúry NASA je momentálne tou najväčšou a najsilnejšou raketou na svete a po rokoch intenzívneho riešenia problémov, prekračovania rozpočtu a zdĺhavého čakania odštartuje najdôležitejší vesmírny program 21. storočia.

Zatiaľ to ale nevyzerá vôbec ružovo a NASA hasí jeden problém za druhým. Na povrch vyplávali aj obavy z praskliny jednej z prírubu na prvom stupni, nedarí sa uviesť do prevádzky jeden z ventilov tretieho motora centrálneho stupňa a nie je vylúčené ani odloženie letu. NASA sa zatiaľ spolieha na dnešný štart a o odložení neinformovala.

Nejedná sa pritom o prvý problém rakety SLS a v minulosti nezvládla takmer nič na prvý pokus. Aj napĺňanie nádrží prinieslo množstvo problémov a nepodarilo sa ani na tretí pokus.

Monštruózny stroj medzi raketami

Dnešný štart rakety SLS má dvojhodinové okno príležitosti, vďaka ktorému môže odštartovať najskôr o 14:33 nášho času a v najbližších dvoch hodinách po tom. Let je možné sledovať prostredníctvom živého prenosu NASA, ale tiež množstva ďalších kanálov na platforme YouTube. Vlastné vysielanie v rozlíšení 4K a s použitím internetového pripojenia Starlink má aj populárny Everyday Astronaut.

Raketa SLS sa skladá z centrálneho stupňa, ktorý poháňajú štyri raketové motory RS-25. Ich tradícia sa datuje do éry Raketoplánu a jedná sa o jeho hlavné motory. RS-25 spaľujú kvapalný vodík a kyslík, pričom spolu produkujú ťah vo výške cez 10 100 kN, píše NASA.

Väčšinu ťahu pri štarte však zabezpečia prídavné raketové motory na pevné palivo, ktoré raketa zdedila takisto po Raketopláne. Spolu s nimi dosiahne SLS pri štarte ťah až takmer 40 000 kN. Kým v ére Raketoplánu NASA tieto prídavné motory zachraňovala a opätovne používala, v tomto prípade skončia v oceáne.

Program dostane vlastnú stanicu

Kým počas programu Apollo pristáli ľudia na Mesiaci v lunárnom module a jeden z astronautov ostal na orbite vo veliteľskom module, tentoraz to bude úplne inak. Program Artemis totiž dostane vlastnú vesmírnu stanicu a pôjde tak o vôbec prvú podobnú stavbu tak ďaleko od Zeme.

Táto stanica dostala názov Gateway a je oveľa menšia od Medzinárodnej vesmírnej stanice. Na projekte sa podieľa nielen NASA, ale tiež Európska vesmírna agentúra (ESA), Kanadská vesmírna agentúra (CSA) a tiež japonská JAXA. Prvý modul sa dostane do kozmu už v roku 2024.

Ako to bude vyzerať?

Misiu bude sprevádzať niekoľko kľúčových míľnikov, pričom prvým z nich je oddelenie prídavných motorov. K tomu dôjde 2 minúty a 12 sekúnd po štarte a to vo výške 45 km. Následne, 3 minúty a 13 sekúnd po štarte, dôjde k oddeleniu krytov servisného modulu a napokon, o ďalších 6 sekúnd, aj k odpojeniu systému LAS na samom vrchu rakety, ktorý má v budúcnosti odniesť kozmickú loď Orion s astronautmi do bezpečia v prípade zlyhania.

K vypnutiu hlavných motorov a oddeleniu centrálneho stupňa dôjde až 8 minút a 16 sekúnd po štarte a to vo výške 157 km nad Zemou. Napokon dôjde k naštartovaniu druhého stupňa, ktorý poháňa raketový motor RL-10. Ten v minulosti poháňal množstvo rakiet a v budúcnosti bude použitý aj na rakete Vulcan, ktorú vyvíja americký spoločnosť United Launch Alliance.

NASA/MSFC

V rámci tejto misie zotrvá v prevádzke až približne 10 minút a kozmická loď Orion rozprestrie svoje solárne panely. Na konci jedného z nich sa nachádza kamera, ktorá poskytne zábery samotnej kozmickej lodi počas letu k Mesiacu a aj okolo neho.

Stroj vynesie do kozmu niekoľko malých satelitov a Orion sa vráti na Zem, pričom vstúpi do atmosféry pri extrémne vysokej rýchlosti, s ktorou sa kozmické lode vracajúce sa z ISS nestretávajú. Ak pôjde všetko hladko, program Artemis má otvorené dvere a NASA sa môže aktívne zaoberať misiou Artemis II, ktorá ponesie aj astronautov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP