Malé deti v rannom vývoji svojho života radi objavujú svet vôkol seba, ktorý však má pre nich aj mnoho nebezpečenstiev. Pri ochutnávaní každého nového predmetu môžu deti ohroziť toxické gombíkové batérie. Tím výskumníkov dokázal, že pri otrave dieťaťa gombíkovou batériou môže jeho zdravie pred alkalickými roztokmi ochrániť nečakaná potravina.

Prvé výskumy vedci vykonávali pomocou slabších tekutých kyselín ako kyselina citrónová. Mnoho detí však kyslú chuť citróna neznesie. Bolo tak potrebné obrátiť sa na iné látky, ktoré by mohli dieťaťu po prehltnutí gombíkovej batérie zachrániť život. V spolupráci s medicínskymi špecialistami sa im nakoniec podarilo nájsť spôsob, ako zredukovať toxické účinky týchto batérií.

Zdravie malých detí môže zachrániť známa sladká tekutina

Najprv však boli na pokusných prasatách vykonávané laboratórne testy, ktoré preukázali, že najvhodnejšími látkami na zmiernenie rozpadu tkaniva alkalickým roztokom batérie je med a sukralfát. Prvé hodiny po požití gombíkovej batérie sú najkritickejším časom, kedy sa začína batéria v žalúdku dieťaťa rozkladať. Pri reakcii so slinami a tkanivom v pažeráku sa vytvára silná alkalická látka bohatá na hydroxid, ktorý tkanivo rozkladá. Vplyv hydroxidu v počiatočnej fáze sa u detí môže prejaviť kašľom, horúčkou, bolesťou v hrdle, ťažkým dýchaním a prehĺtaním.

Nenechaj si ujsť
Vedci u hlodavcov skúmali spojitosť medzi rakovinou a žiarením z telefónov. Závery pre ľudí sú nejasné

Čím dlhšie je batéria v žalúdku, tým horší účinok majú toxické látky. Za čas, kým sa dieťa dostane do nemocnice, býva vplyv hydroxidu silný a nastávajú ťažké komplikácie. Práve tomu chce predísť výskum, ktorý dokázal, že med a sukralfát sú najlepšími látkami, ktoré neutralizujú alkalické látky v žalúdku. Vedci preto rodičom odporúčajú, aby svojmu dieťaťu po požití gombíkovej batérie dali zjesť med, ktorý obmedzí škodlivé účinky v čase, kým sa dostanú do nemocnice. Tam už lekári využijú sukralfát.

Problémy môže spôsobiť alergia

Výsledky svojho výskumu chcú vedci vzhľadom na jeho účinnosť, čo najrýchlejšie aplikovať v praxi. Mnohí odborníci však upozorňujú na alergické reakcie, ktoré môže med a sukralfát vyvolať u detí s podozrením na perforáciu pažeráka, sepsu, či alergiou na med. U malých batoliat v 1. roku života môžu spôsobiť dokonca slabý botulizmus. Napriek tomu je podľa odborníkov lepším spôsobom podať dieťaťu tieto látky, než sa nečinne prizerať na škodlivé účinky gombíkovej batérie.

Aj obyčajný med, ktorý má v kuchyni každá domácnosť, tak dokáže sčasti zabrániť zdraviu škodlivému vplyvu alkalického roztoku. Ten by mohol bez rýchleho ošetrenia zanechať u detí vážne zdravotné problémy. Množstvo prípadov, kedy deti požijú gombíkové batérie sa neustále zvyšuje a z toho dôvodu bolo nutné nájsť účinnú pomoc. Najlepšou prevenciou však aj naďalej ostáva skrývanie týchto a ďalších nebezpečných predmetov pred zvedavými očami detí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom