Poľské herné štúdio, CD Projekt Red, prežíva posledné týždne jednu nočnú moru za druhou. Po kontroverznom vydaní Cyberpunku 2077 koncom minulého roka sa spoločnosť okrem žaloby zo strany investorov musí teraz vysporiadať so závažným útokom hackerov.

O nemilej udalosti informovalo štúdio na Twitteri, kde vedľa vlastného vyjadrenia zverejnili aj správu útočníkov. V nej sa hackeri vyhrážajú, že ak CD Projekt nepristúpi na ich podmienky, vypustia do sveta zdrojové kódy hier Cyberpunk 2077, The Witcher 3 a Gwent.

Záujem u nás ale primárne vzbudzuje informácia o zatiaľ nezverejnených materiáloch z nevydanej verzie tretieho Zaklínača, o ktorých existencii nemá herný svet ani šajnu.

Záškodníci majú k dispozícií aj administratívnu, účtovnícku, HR a právnu dokumentáciu, kedy rozhodne najväčším problémom štúdia môže byť únik investorských informácii, kde to Poliaci majú už poriadne nahnuté.

Štúdio sa k situácii postavilo čelom

Na vyhrážky autorov útokov malo štúdio zareagovať do 48 hodín. Najpodstatnejšia časť verejnej reakcie zo strany vývojárov vyzerá nasledovne:

Požiadavkám sa nepoddáme a nebudeme s útočníkmi vyjednávať, pretože to by aj tak mohlo viesť k zverejneniu dát. Uisťujeme vás, že naše zálohy aj napriek napadnutiu ostávajú nedotknuté.“

Engadget upozorňuje, že CD Projekt Red bolo už raz napadnuté v roku 2017, kedy terčom útokov mali byť dokumenty týkajúce sa skorej verzie Cyberpunku. Vtedy našťastie k žiadnemu veľkému zverejňovaniu nedošlo.

Zdroj upozorňuje aj na fakt, že pod skupinu CD Projekt patrí jeden z najväčších distribútorov digitálnych hier, GOG. Na základe vyhlásenia štúdia však k úniku osobných údajov používateľov dôjsť nemalo.

CD Projekt Red/Úprava redakcie

Vzhľadom na skoré podchytenie incidentu sú už všetky bezpečnostné predispozície zohľadnené, pričom štúdio posunulo vyšetrovanie relevantným úradom. Aj keď to vývojárom rozhodne neprajeme, nejakým predbežným, zatiaľ nezverejneným návrhom The Witcher 3 spadajúcim pod NDA, by sa hráčska základňa rozhodne potešila.

Zároveň pripomíname takmer identickú minuloročnú kauzu Capcomu. Vtedy útočníci získali citlivé informácie týkajúce sa ako fungovania spoločnosti, tak aj osobných dát jej zamestnancov, financovania svojich projektov alebo plánov na nasledujúce mesiace.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom