Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V pondelok 11. apríla 2022 na Slnku explodovala „mŕtva“ slnečná škvrna. Pri tejto udalosti došlo aj k uvoľneniu koronálnej hmoty, ktorá sa rúti priamo k Zemi. Na tému upozornil portál Sciencealert.

Ako píše portál InterestingEngineering, táto „mŕtva“ slnečná škvrna s označením AR2987 vybuchla o 5:21 svetového času a bola klasifikovaná ako slnečná erupcia triedy C.  Ide teda o pomerne bežnú solárnu erupcia, ktorá je sem-tam sprevádzaná výronom koronálnej hmoty (CME).

Geomagnetická búrka už o pár dní

Keď už CME sprevádza túto erupciu, zväčša tieto balíky horúcej plazmy k nám letia relatívne pomalým tempom. Výnimkou nie je ani včerajšia erupcia sprevádzaná výronom koronálnej hmoty, ktorá by k Zemi mala doraziť až vo štvrtok 14. apríla.

Na zemi by sa vďaka interakcii s magnetickým poľom mal tento výron prejaviť ako geomagnetická búrka G1. To znamená, že pôjde skôr o miernu búrku, ktorá môže len v malej miere ovplyvniť prevádzku satelitov, prípadne môže spôsobiť výkyvy v elektrickej sieti.

Jej najzreteľnejší efekt však bude intenzívna polárna žiara, ktorú vďaka tejto búrke bude vidno aj v nižších zemepisných šírkach ako zvyčajne.

Keď balík hmoty zo Slnka zasiahne magnetické pole našej planéty, vyvrhnuté nabité častice sa „skĺznu“ po siločiarach magnetického poľa až k južnému a severnému pólu, kde interagujú s plynmi v atmosfére, ionizujú častice vzduchu v dôsledku čoho vzniká polárna žiara.

Samozrejme čím je CME intenzívnejšie, tým je intenzívnejšia potom aj polárna žiara. Väčšina ľudí si však vplyv tejto geomagnetickej búrky ani len nevšimne.

„Mŕtva“ slnečná škvrna

Ako objasnil solárny fyzik Philip Judge z High Altitude Observatory, pojem „mŕtva“ slnečná škvrna nie je vedecký pojem. Ide skôr o „poetický termín“, ktorý sa využíva na označenie konvekcie Slnka. Tento proces v podstate v priebehu času „rozbije“ slnečné škvrny a zanechá na slnečnom povrchu magneticky narušené oblasti.

NASA's Goddard Space Flight Center/Conceptual Image Lab

Ako ďalej objasnil Judge, slnečné škvrny sa potom dokážu „reštartovať“, pričom po „reštarte“ bude v tej istej oblasti viac magnetizmu.

Čo sa týka slnečných škvŕn, tie ako objasnil pre portál FonTech.sk riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied Peter Gömöry, možno považovať za akúsi hlavnú črtu používanú na opis slnečnej aktivity.

NEPREHLIADNI
Podceňujeme obra? Slnko je oveľa aktívnejšie ako všetky modely naznačujú, rozdiel je priepastný

Všetky pozorovateľné prejavy, vrátane slnečných škvŕn, sú spôsobované magnetickým poľom. Na slnečných škvrnách je dobre vidieť, ako kopírujú slnečný cyklus, pretože sú priamom manifestáciou slnečného poľa v slnečnej atmosfére.

V tomto zmysle sú slnečné škvrny oblasti, kde sa na slnečný povrch, z podpovrchových vrstiev dostane veľmi koncentrované a silné magnetické pole.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú