Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia si všimli, že na Zem padajú úlomky z Marsu a po ich analýze prišli na niečo oveľa čudnejšie. Ich vek bol príliš mladý na to, aby pochádzali z povrchu Marsu, ktorý je všeobecne starý. Ako ale informuje ScienceAlert, najnovšie overenie tejto analýzy dokázalo, že sú tieto úlomky skutočne pomerne mladé a majú len niekoľko stoviek miliónov rokov.

Objasnia dianie na Marse

O pôvode týchto kamenných úlomkov svedčí ich chemické zloženie, podľa ktorého ide jasne o horniny z Marsu. Je aj jasné to, ako sa asi z Marsu dostali na Zem – vďaka obrovským zrážkam s inými telesami, napríklad veľkými asteroidmi, ktoré ich vyvrhli do vesmíru, vysvetľujú vedci v štúdii zverejnenej portálom ScienceDirect. Na povrchu Marsu sa ale nachádza neuveriteľné množstvo kráterov a nie je preto jasné, z ktorej oblasti môžu tieto kusy červenej planéty pochádzať.

Dobrou stopou môže byť práve vek úlomkov, ktorých sa na Zemi podarilo doteraz identifikovať okolo 360. Nezrovnalosť vo veku kráterov a úlomkov sa ale vedcom nedarí vysvetliť a jednou z možností bola extrémna sila zrážky, ktorá vložila do materiálu toľko energie, až „zresetovala“ ich vek. Tomu však nenasvedčuje samotné zloženie týchto úlomkov.

ESA/DLR/FU Berlin

Vedci sa momentálne preto uchyľujú viac k možnosti, že sa zrážky dostali do veľkej hĺbky a vytrhli z Marsu mladší materiál, ktorý pod povrchom vytvorila vulkanická aktivita. Takáto aktivita pritom môže pokračovať dodnes a naznačuje, že bol Mars v minulosti oveľa aktívnejšou a zaujímavejšou planétou, než dnes.

Prekvapivo podobný Zemi

Mars sa vo viacerých ohľadoch podobá na Zem, pričom ako naznačujú aj nedávne pozorovania, zdieľa aj dôležitú vlastnosť týkajúcu sa jeho magnetických pólov.

Presnejšie sa póly od svojej osi vzďaľujú každých 200 dní o približne 10 centimetrov. Miernejší pohyb oproti Zemi je zrejme spôsobeným tým, že Mars nedisponuje hustou atmosférou a povrchovou vodou, ktorá by tento pohyb zvýraznila.

Bombardovanie pokračuje

Podľa expertov je Mars intenzívne bombardovaný aj naďalej a každoročne na jeho povrchu vznikne približne 200 nových kráterov s priemerom aspoň štyroch metrov. Takéto časté nárazy asteroidov môžu byť aj zásadnou výzvou pre budúcich astronautov či kolonizátorov, ktorí sa pokúsia o budovanie infraštruktúry na povrchu.

Okrem toho budú na Marse čeliť intenzívnej radiácii či chýbajúcej atmosfére. Dobrou správou je ale napríklad prítomnosť vody či teplota, ktorá sa môže v niektorých miestach pohybovať na úrovni izbovej teploty. Takéto podmienky nie je možné nájsť na žiadnom inom vesmírnom telese v našej sústave, s výnimkou Zeme a Marsu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú