Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ľudstvo sa pomaly pripravuje na kolonizáciu Mesiaca a mnohí vedci i vesmírne agentúry tvrdia, že ďalšou métou pre ľudské vesmírne lety bude Mars. Robotický výskum totiž začína narážať na svoje limity a výskum spojený s hľadaním života na Marse chcú vedci uľahčiť tým, že naň pošlú oveľa šikovnejšie a prispôsobivejšie ľudské posádky.

Nie všetci sú však z tohto nápadu nadšení a mnohí odborníci sú dokonca zásadne proti, pričom svoj postoj bránia mnohými dobrými argumentami a poukazujú na problémy, ktoré sa môžu stať nielen ohromne komplikovanou, ba až neriešiteľnou prekážkou. Nie je preto vylúčené, že ľudstvo na Marse nakoniec nepristane a vesmírnu expanziu budú mať na starosti špeciálne robotické oddiely.

Najväčší problém sú ľudia

Najväčším a najočividnejším problémom je náročnosť ľudskej posádky, ktorá potrebuje narozdiel od robotických sond či roverov komplikovanú podporu života, potravu, dostatočne spoľahlivú infraštruktúru, oveľa spoľahlivejšiu komunikáciu s riadiacim strediskom na Zemi a tiež oveľa väčší priestor. To všetko misiu komplikuje nielen z technologického hľadiska, ale tiež finančného.

Desivé čísla počítajúce s raketami SLS a kozmickými loďami Orion, o ktorých pred rokmi informoval portál SpaceNews, hovoria, že prvá ľudská misia mieriaca na Mars môže stáť neuveriteľných 230 miliárd amerických dolárov. Len pre porovnanie, rover Perseverance stál 2,7 miliardy amerických dolárov vrátane vývoja a letu k Marsu.

NASA/Aubrey Gemignani

Technika našťastie poriadne pokročila a už dnes je jasné, že prvý ľudský let k Marsu bude oveľa lacnejší v prípade, že bude použitá raketa Starship s oveľa väčším priestorom, nosnosťou a schopnosťou pristáť pomocou vlastných motorov. Táto raketa sa taktiež dokáže znovu vrátiť na Zem. Bohužiaľ, náklady na infraštruktúru, výcvik či podporu života vo vesmírnej lodi za posledné roky príliš neklesli.

Financie nikto nemá
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú