Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Podľa informácií portálu Electrek sa Tesla podelí o svoju kľúčovú a zrejme aj najznámejšiu technológiu s ďalším veľkým výrobcom áut. Informáciu mal potvrdiť aj Elon Musk, podľa ktorého už prebiehajú aj počiatočné rokovania o takejto spolupráci.

Zdieľa viacero technológií

Tesla chce v rámci novej spolupráce poskytnúť technológiu, ktorá je pre jej elektromobily zrejme najikonickejšia a tou je špičkový systém autonómneho riadenia, ktorý síce ešte vždy nie je dokončený, avšak momentálne je, z hľadiska škály aplikovateľnosti, súčasťou absolútnej špičky na trhu.

Zatiaľ nie je známe, s akou spoločnosťou sa má Tesla o túto technológiu podeliť. Ak takéto rokovania uspejú a ďalšia automobilka sa skutočne rozhodne aplikovať do svojich áut autopilota od Tesly, nebude to jednoduché. Systémy v Tesle totiž používajú množstvo kamier rozmiestnených po celom aute a sledujúcich rôzne uhly, ktoré by musela následne montovať aj firma, ktorá takýto systém použije.

Tesla počíta s tým, že jej zvolený prístup k autopilotovi prinesie autonómne riadenie na úrovni 5, teda kompletné autonómne riadenie, ktoré nepotrebuje dozor človeka. Takáto technológie môže spoločnosti umožniť vytvoriť obrovskú flotilu elektrických áut, ktoré nemusí ani len predávať. Miesto toho ich použije ako taxislužbu a ušetrí ohromné množstvo peňazí na platoch pre šoférov.

Poriadny skok vpred

Od počiatkov vývoja sa autopilot Tesly dostal na nevídanú úroveň. Najnovšie verzie zvládajú niektoré komplikovanejšie jazdy prakticky bez zásahu človeka, ešte vždy je však nutný dohľad. Od dokonalosti majú tieto systémy ďaleko a Tesla zatiaľ dosahuje len úroveň 2.

Zatiaľ len sci-fi

Faktom je, že kombinácia autopilota a ľudského dozoru vytvára jeden z najspoľahlivejších a najbezpečnejších systémov tohto typu. Od skutočného plne autonómneho riadenia je však ešte vždy pomerne ďaleko aj Tesla.

Takzvané „robo-taxíky“ mala Tesla zriadiť ešte do roku 2020, čo sa celkom zrejme nepodarilo. To samozrejme neznamená, že sa spoločnosť k tomuto kroku nedopracuje. Pochybnosti mali ľudia aj o elektrických kamiónoch Semi či oceľových pickupoch Cybertruck. Oba modely sa však predsa len dostali do výroby, i keď to trvalo o poznanie dlhšie, než Tesla pôvodne čakala.

Zdieľanie technológií svojho autopilota s ďalšou spoločnosťou pre Teslu nie je prekvapivé, keďže v minulosti sprístupnila niekoľko svojich patentov a dokonca otvorila ďalším značkám svoje nabíjačky Supercharger, ktoré si používatelia nevedia vynachváliť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú