Tesla plánuje do roku 2020 zriadiť takzvané robo-taxíky

Americká automobilka Tesla, respektíve jej generálny riaditeľ Elon Musk je známy odvážnymi a inovatívnymi nápadmi. Príkladom toho je aj najnovší Muskov výrok, v ktorom uvádza, že do roku 2020 plánuje Tesla prevádzkovať taxislužbu so samoriadenými vozidlami, informuje techcrunch.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Musk by tak prostredníctvom vlastnej taxislužby nazvanej robotaxis konkuroval napríklad Uberu či Lyftu. Samotný princíp jazdy by bol podobný ako v prípade spomínaných služieb, avšak najväčším problémom zatiaľ zostáva softvér, nakoľko Tesla automobily zatiaľ nedosiahli úplnú úroveň autonómie. Vodiči si môžu pridať svoje vlastné vozidlá do Tesla aplikácie, z ktorej bude spoločnosť profitovať približne 25 až 30 % zisku. V prípade, ak nebude dostatok vodičov s vlastnými vozidlami, Tesla poskytne svoje robo-taxíky.

Súčasťou bude aj novo-predstavený čip, ktorý bude hlavným motorom nových automobilov. Podľa Muska sa jedná o najlepší čip na svete a aj vďaka nemu budu vozidlá z dielne Tesly už onedlho plne autonómne. V rámci taxíkov predstavuje menšiu výzvu aj otázka dobíjania, ktorú by mohol vyriešiť systém, vďaka ktorému sa v prípade potreby taxík vráti domov a automaticky dobije. Na druhej strane je veľkým plusom cena, ktorá by mala za 1 miľu jazdy predstavovať cca 0,18 dolárov za 1 míľu.

Zdroj: techcrunch

Zdieľaj
O autorovi
Patrik Zengevald
Volám sa Patrik a som študentom posledného ročníka magisterského stupňa štúdia. Rád športujem a zaujímam sa o novinky nielen zo sveta technológií.