Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Operačné systémy smartfónov nie vždy obsahujú to, čo by si používateľ prial. Pre individuálne úpravy Androidu je potrebné, aby používateľ disponoval root právami, ktoré mu umožnia upravovať systém. V prípade iOS je to funkcia známa ako jailbreak. S vývojom operačného systému Applu a príchodom nových funkcií však majitelia strácajú o jailbreak svojich iPhonov záujem. 

V dobe, keď iOS obsahoval len obmedzené funkcie a možnosti, po ktorých používatelia doslova prahli, nastúpil na scénu „jailbreak“. Vďaka tomuto zásahu do systému si majiteľ iPhonu mohol inštalovať rozličné aplikácie, ktoré pre „zamknuté“ zariadenia neboli dostupné. Všetky sa nachádzali vo veľkých databázach či obchodoch, pričom najväčším z nich bol Cydia.

Blíži sa koniec pre jailbreak?

Kvôli nezáujmu používateľov o systémové úpravy pomocou jaibreaku však tieto obchody začali upadať do zabudnutia. Len počas posledných dvoch uplynulých týždňov skončil aj ModMy či ZodTTD. Dôvodom klesajúceho záujmu používateľov o zásah do systému ich iPhonov majú byť novšie funkcie, vďaka ktorým nie je jailbreak jednoducho nutný. Za posledné roky do iOS pribudli nové skratky aplikácií, rýchle ovládacie centrum a nedávno aj správca súborov. S každou novou možnosťou a funkciou je používateľ čoraz ďalej od rozhodnutia vykonať na svojom iPhone jailbreak.

Nenechaj si ujsť
Českí vývojári vymysleli framework, vďaka ktorému bude programovanie iOS aplikácií podstatne jednoduchšie

Jailbreak sa taktiež čoraz zriedkavejšie objavuje najmä pre nové verzie ako iOS 11. Tá sa na svet dostala ešte v júli tohto roka, no medzi používateľov vo finálnej verzii zavítala až v septembri. Od tej doby však vývojári nedokázali spraviť jailbreak, ktorý by umožnil inštaláciu alternatívnych aplikácií a úpravy systému. Je teda otázne, ako sa bude záujem používateľov o tieto root práva vyvíjať. So stále prepracovanejším prostredím a funkciami systému iOS je však reálna šanca, že bude neustále klesať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú