V posledných rokoch sa v medicínskych kruhoch zvyšuje záujem o magnetické nanočastice. Tie patria do skupiny materiálov s vplyvom na oblasti analytickej chémie, liečbu rakoviny a iných chorôb. Rádiofrekvenčne riadené magnetické nanočastice umožňujú  napríklad používanie magnetickej rezonancie (MRI). Britský vedec ale objavil spôsob, ktorým by sa teoreticky z krvi chorobné bunky dali odfiltrovať, píše portál Futurism.

 

Existujúce výskumy potvrdzujú, že magnetické nanočastice je možné prinútiť sa naviazať na špecifické bunky v tele. Vďaka týmto poznatkom sa používa aj magnetická rezonancia (MRI), ktorá umožňuje identifikovať zmeny v ľudskom organizme bez toho nutnosti človeka operovať. Pacient je vložený do veľmi silného magnetického poľa a do jeho tela je vyslaný krátky rádiofrekvenčný impulz. Potom sa sníma slabý signál, ktorý vytvára pacientovo „zmagnetizované“ telo a na základe signálov sa vytvorí obraz.

Magnetické nanočastice môžu zachrániť množstvo životov

Britský inžinier George Frodsham si však uvedomil, že ak je možné bunky ľudského organizmu magnetizovať kvôli MRI, malo by byť možné ich z krvi dostať preč. Teoreticky by sa tak z tela mohla odstrániť akákoľvek bakteriálna infekcia, rakovina krvi alebo vírus. „Keď má niekto nádor, vyrežete ho z tela von,“ povedal Frodsham pre The Telegraph.

„Rakovina krvi je vo svojej podstate tiež roztrúsený nádor v krvi, tak prečo ho jednoducho nejakým spôsobom nedostať von? Všetko, na čo vieme naviazať magnetické nanočastice, môžeme odstrániť z tela. Je to teda potenciálne silný liečebný nástroj,“ dodal Frodsham.

Na tento účel vytvoril technológiu s názvom MediSieve, ktorá funguje na princípe podobnom dialýze. Do krvi pacienta, ktorá sa filtruje mimo jeho tela, sa pustia magnetické nanočastice. Na oddelenie zdravých a napadnutých buniek sa použijú špeciálne magnety, ktoré nežiaduce bunky z krvi vytiahnu. Všetka pacientova krv sa prístrojom čistí viackrát, ideálne pokým sa hladina nakazených buniek nedostane na úroveň, v ktorej si s ňou už poradí imunitný systém pacienta.

Nenechaj si ujsť
Revolúcia na obzore: Nový vírus dokáže zabiť všetky druhy rakoviny. Má špecifický základ

Ľudia, ak chcete zmeniť svet a pomôcť ostatným, ale vôbec vás neláka medicína, staňte sa inžiniermi. Keď sa pozriete do nemocníc, všetko robia inžinieri. Všetko vybavenie, chirurgický materiál, injekčné striekačky, všetky stroje, to je ich práca. Ako inžinieri budete mať oveľa väčší vplyv, pretože doktor nikdy nevylieči milión ľudí. Inžinier by to ale mohol dokázať.“ povedal George Frodsham, ktorý začiatkom tohto roka získal ocenenie za inováciu roka vo výskume v oblasti biotechnológie.

Dúfa, že jeho zariadenie bude inšpirovať mladé generácie k hľadaniu technologických riešení veľkých zdravotných problémov a nielen k vývoju nových liekov. Prvé pokusy tejto technológie s názvom MediSieve čakajú na schválenie Regulačnou agentúrou pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) a pravdepodobne sa začnú budúci rok. Umožní im testovať liečebný postup na pacientoch infikovaných maláriou. V roku 2021 sa plánujú venovať testom na odstránenie baktérií spôsobujúcich sepsu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom