Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Austrálska spoločnosť Imugene vyvinula nový vírus založený na kravských kiahňach, ktorý dokáže zničiť všetky známe druhy rakoviny. Po nedávnych testoch na myšiach sú teraz pripravení aj na ľudské pokusy, píše Daily Mail

Schopný zabiť akýkoľvek druh rakoviny

Výskumníci z austrálskej biotechnologickej spoločnosti Imugene vyvinuli novú liečbu rakoviny, ktorá je založená na kravských kiahňach. Vírus, ktorý vedci nazvali CF33, dokázal v Petriho miske zabiť všetky známe druhy rakoviny, a pri pokusoch u myší preukázal zmenšenie nádorov.

Vedci sú teraz pripravený začať aj ľudské pokusy, pričom do prvotného testovania budú patriť pacienti s trojitým negatívnym karcinómom prsníka, melanómom, rakovinou pľúc, močového mechúra, žalúdka a čriev. To by malo tiež ukázať, pri akom type ochorenia je liečba najúčinnejšia.

Aj keď úspech liečby vírusom u myší nezaručuje, že bude schopný liečiť aj ľudí, odborník na rakovinu a vedúci profesor výskumu Yuman Fong ostáva pozitívny, pretože podobné vírusy boli účinné v boji proti rakovine u ľudí už v minulosti. Americkí vedci totiž na liečbu rakoviny mozgu použili vírus, ktorý spôsobuje nachladnutie, čo u niektorých pacientov znamenalo, že rakovina buď na niekoľko rokov zmizla, alebo došlo k značnému zmenšeniu nádorov.

Na liečbu nebezpečného melanómu sa tiež používa modifikovaná forma vírusu spôsobujúceho herpes alebo opary, ktorý pomáha imunitnému systému človeka nádory rozpoznať a zničiť, informuje austrálsky News.com.au.

„Už zo začiatku 20. storočia existovali dôkazy, že rôzne vírusy môžu zabiť rakovinu, keď ľudia očkovaní proti besnote preukázali zmiznutie ochorenia. Problém bol však v tom, že ak ste vírus spravili dostatočne toxický nato, aby zabil rakovinu, mali ste obavy, že zabije aj človeka.“, povedal Fong. Kravské kiahne, ktoré výskumníci pri vývoji zmiešali s rôznymi ďalšími vírusmi, sú však u ľudí známe ako neškodné.

Pacientom sa pri liečbe podá vírus zavedený injekciou priamo do nádorov, a vedci predpokladajú, že následne rakovinové bunky infikuje a spôsobí ich výbuch. To by malo následne upozorniť aj imunitný systém, ktorý tak ďalšie infikované bunky vyhľadá a zničí.

Prečítaj si aj
Vedci objavili kľúč k veľkému úspechu. Imunitná bunka zabráni jednej z najhorších rakovín

Osudové bude testovanie

Aby sa preukázalo, že nová liečba bude fungovať aj u ľudí, však musia vedci ešte prekonať mnoho prekážok. „Pri testovaní na človeku uvidíme, či imunitný systém zvyšuje úroveň obrany proti vírusu, a zničí ho skôr, než sa dostane k rakovine, a taktiež či nedochádza k nepríjemným vedľajším účinkom.“, uviedla šéfka Austrálskej rady pre rakovinu, Sanchia Aranda.

To, či sa táto prelomová liečba môže pridať k existujúcim postupom pri liečbe rakoviny, ukážu až výsledky testovania. Pokrok vedcov na jednej z najsmrteľnejších chorôb sveta je však viditeľný a bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa v najbližších rokoch vyvinie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú