Podvodníci sa snažia oklamať ľudí falošnými faktúrami od Telekomu, ktoré vymáhajú nedoplatky za služby. Na prvý pohľad je falošná faktúra ťažko rozoznateľná od originálu, no podvodníci urobili chybu, ktorá ich prezradí.

Ako uviedla na svojom Facebooku Polícia SR, podvodníci sa snažili, aby falošná faktúra vyzerala čo najdôveryhodnejšie. Dizajn e-mailu aj faktúry je prepracovaný a na prvý pohľad sa takmer nelíši od originálnych materiálov Telekomu. V hlavičke e-mailu je uvedené meno „Elektronická refundacia Telekom“ a v tele správy sa nachádza text, ktorý vyzýva k úhrade nedoplatku.

Facebook Polícia SR

Chyba v e-mailovej adrese

Podvodníci však urobili chybu v e-mailovej adrese, z ktorej bola falošná faktúra odoslaná. Aj keď v zobrazovanom mene odosielateľa je uvedené „Elektronická refundacia Telekom„, samotná doména e-mailovej adresy patrí cirkevnej univerzite na Fidži. Toto je jasný signál, že ide o podvod.

Okrem e-mailovej adresy existujú aj ďalšie indície, ktoré ti napovedia, že ide o falošnú faktúru. V predmete e-mailu a v samotnej faktúre nesedia dátumy. Text faktúry je taktiež zmätočný a miešajú sa v ňom pojmy ako náhrada, dvojitý debet a refundácia.

Ako sa chrániť pred podvodmi?
  • Vždy si dôkladne skontroluj e-mailovú adresu odosielateľa. Ak sa ti nepozdáva, môže ísť o podvod.
  • Všímaj si gramatické preklepy a čudne pôsobiace domény v emailovej adrese.
  • Ak máš pochybnosti, over si informáciu priamo u Telekomu. Môžeš tak urobiť telefonicky, e-mailom alebo na zákazníckej linke.
  • Nikdy neklikaj na odkazy v podozrivých e-mailoch a neotváraj prílohy.
  • Buď obozretný pri zadávaní svojich osobných údajov a bankových informácií.
Dôveruj, ale preveruj!

Toto zlaté pravidlo by si mal mať na pamäti pri akýchkoľvek e-mailoch, ktoré vyzývajú k platbe. Vždy si over informácie a nenechaj sa oklamať podvodníkmi. V prípade, že máš podozrenie, že si obdržal falošnú faktúru, kontaktuj zákaznícku linku Telekomu na čísle 0800 123 456.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú