Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci sa snažia už celé desaťročia predpovedať budúcnosť ľudskej civilizácie a pomocou podrobných analýz zistiť, ako veľmi môže naša populácia narásť.

Kým niektoré štúdie v minulosti očakávali presiahnutie 10 miliárd ľudí, nová správa je o niečo zhovievavejšia a ako informuje Phys.org, maximum príde aj o niečo skôr.

Strach z poklesu

Ľudia sa v minulosť často báli preľudnenia, avšak ako sa zdá, skutočným problémom bude pravý opak. Podľa nového modelu totiž dosiahne populácia svoj vrchol už okolo roku 2050 a následne príde civilizačný kolaps. Populácia začne veľmi rýchlo padať a to prinesie obrovské výzvy, z ktorých v minulosti vyjadril obavy aj kontroverzný miliardár Elon Musk.

Mechanizmus za týmto procesom je pritom celkom jednoduchý a už dnes ho vidíme v rozvinutých krajinách napríklad v Európe.

Rozvojová krajina rastie, rodiny majú viac detí, životná úroveň stúpa. Keď sa však dostane nad určitú hranicu, život sa stane pohodlnejším, ľudia sa zameriavajú na kariéry, deti majú neskôr a menej, nastáva problém.

TASR/AP/David Cliff

Populácia totiž začína intenzívne starnúť a množstvo ľudí na dôchodku môže prekonať, vďaka pokročilému zdravotníctvu, množstvo tých pracujúcich.

Niektoré európske krajiny s tým začínajú mať vážne problémy a riešenie je náročné. Na jednej strane je možné, veľmi nepopulárne, zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Na druhej strane môže pomôcť imigrácia, avšak ani tá nie je všeliekom, skôr či neskôr ustane a prináša špecifické výzvy.

Všetci môžu uniknúť chudobe

Ďalším dôležitým zistením novej štúdie je, že aj pri dnešných číslach môžu všetci obyvatelia uniknúť chudobe a žiť plnohodnotný život, avšak len za predpokladu férového prerozdelenia zdrojov. Čosi také je však, zdá sa, ešte väčším sci-fi, než kolonizácia ďalších planét.

Potrebujeme umelú inteligenciu

Podľa Earth4All padne veľkosť populácie už do roku 2100 na asi 7,5 miliardy ľudí. V prípade o niečo prísnejšej analýzy, v ktorej ľudstvo začne investovať do rozvoja chudobných krajín ešte viac, môže populácia dosiahnuť vrchol ešte pred rokom 2050 a to na úrovni 8,5 miliardy, pričom do roku 2100 padne na iba niečo cez 5 miliárd jedincov.

kjpargeter/freepik

Ľudstvo má v tomto smere v podstate len dve možnosti. Tou prvou je, že nechá procesu voľný priebeh, čo môže mať za následok kolaps civilizácie, zhoršenie životných podmienok a neskôr tak aj opätovné naštartovanie rastu, teda pôrodnosti.

O niečo krajšou možnosťou je masívna aplikácia umelej inteligencie, ktorá už dnes robí nevídané pokroky, a odovzdanie väčšiny pracovných miest do jej rúk.

V rámci novej štúdie tiež vedci vyvrátili mýtus, podľa ktorého je veľkosť populácie skutočným problémom, ktorý spôsobuje destabilizáciu planéty. V skutočnosti to má na svedomí 10 % najbohatších ľudí na Zemi a ich silná materiálna stopa. 10 % je však veľké číslo a do tejto kategórie spadajú aj milióny Európanov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú