Kompatibilita programov a hier, ktoré bez problémov fungujú na Windowse, už v mnohých prípadoch nebýva rovnaká aj na ostatných operačných systémoch ako Linux alebo macOS. Používatelia preto pri prechode na niektoré z tých systémov hľadajú riešenie, ako spustiť softvér určený pre Windows, pričom jednou z najlepších možností je aplikácia Wine.

Tá ponúka možnosť spustiť aplikácie a hry aj na iných operačných systémoch a po roku teraz prichádza v novej verzii s množstvom vylepšení. Nová verzia Wine 5.0 prináša viac ako 7 400 zmien v programe, ktoré zlepšia zážitok a možnosť hrania hier pre Windows aj na samotnom Linuxe, informuje TechRadar.

Aplikácia Wine predstavuje pre mnohých používateľov Linuxu a macOS ideálny nástroj pre spúšťanie programov a hier, ktoré sú kompatibilné so systémom Windows. Stále však ide len o akúsi „vrstvu“ pre kompatibilitu softvéru, a tak je aj naďalej čo vylepšovať. Vďaka nej je ale možné rozbehnúť na týchto operačných systémoch aj rôzne Windows programy či Steam, ktorý otvára dvere do herného sveta. Aj fanúšik Linuxu si využitím tohto softvéru môže zahrať nový Battlefield 5 či známy Counter-Strike.

Kľúčové vylepšenia na správnych miestach

Aby však bolo používanie Wine ešte lepšie, prichádza po roku od vydania verzie 4.0 nová verzia 5.0, ktorá dostala v porovnaní s tou predošlou obrovské množstvo vylepšení. Všetky z nich nájdeš na tomto odkaze.

Hráčov poteší najmä podpora pre Vulkan 1.1 a vývojári si dali záležať aj na zmenách v podpore Direct3D. V novej verzii už nechýba ani podpora pre viaceré obrazovky. Moduly Wine 5.0 sú pritom v PE formáte, ktorý napomáha tomu, aby sa program pre hry choval ako skutočné prostredie Windowsu.

Pixabay

Nenechaj si ujsť
Google chystá zásadné zmeny v jadre Androidu. Linux zohrá ešte dôležitejšiu úlohu

Tento formát má dopomôcť k tomu, aby sa zabránilo kopírovaniu a zároveň, aby softvér proti cheatom neoznačoval hry bežiace vo Wine ako „upravené“, informuje Bleeping Computer. Prednedávnom totiž dostali hráči Battlefield 1942 ban od EA práve za hranie na Linuxe prostredníctvom Wine a DXVK.

Do programu boli pridané aj knižnice XAudio2 a Wine v novej verzii využíva aj FAudio pre lepšiu kompatibilitu. Nový Wine 5.0 teda prináša veľké novinky a používatelia, ktorí by si chceli na Linuxe či macOS zahrať obľúbené hry, sa majú na čo tešiť.

Screenshot / Apple

Zoznam podporovaných titulov rozhodne nie je krátky, no netreba zabúdať, že Wine je možne využiť aj pre hranie starších hier, ktoré už kvôli problémom s kompatibilitou nespustí ani samotný Windows 10.

Používatelia macOS si však program v najnovšej verzii systému príliš neužijú. Nový macOS Catalina už totiž nepodporuje 32-bitové aplikácie. Po verzii Wine 5.0 budú vývojári pracovať na ďalších vylepšeniach a už takto o rok sa môžeme dočkať ďalšej verzie 6.0.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom