Android je najpoužívanejší systém medzi smartfónmi vôbec, no vďaka svojmu jadru a úpravám mnohokrát sťažuje výrobcom zariadení jeho implementáciu do ďalších modelov či vypúšťanie aktualizácií. Linuxové jadro často dostane veľké úpravy pre výrobcov smartfónov a čipov, no Google plánuje zaviesť zásadné zmeny. Na nedávnej konferencii totiž vysvitlo, že Google chce linuxové jadro Androidu vyčistiť od prebytočných úprav, aby sa čo najviac podobalo Linuxu, informuje Android Police.

Budúcnosť Androidu môže byť teda úplne iná, ako si môžu niektorí myslieť. Google totiž vyrukoval s plánom, vďaka ktorému sa má linuxové jadro systému opäť podobať generickému Linuxu bez zásadných úprav v desiatkach tisícoch riadkoch kódu. Hoci tento trend sa postupne znižuje, Android stále dostáva množstvo zmien v linuxovom jadre.

Linuxové jadro Androidu môže prejsť zásadnými zmenami

Doterajšie upravené verzie jadra pre výrobcov smartfónov či komponentov môže v budúcnosti nahradiť výrazne čistejšie jadro, ktoré môže v zariadeniach s Androidom priniesť hneď niekoľko výhod. V prvom rade sa má zlepšiť výkon, ale aj výdrž batérie. Bez toľkých zmien v systéme a jadre bude navyše pre výrobcov ľahšie implementovať novšie verzie systému do svojich zariadení a vydávať pre nich rýchlejšie aktualizácie. Ešte do februára minulého roka malo jadro Androidu až 32 000 riadkov kódu navyše a 1 500 odstránených častí zdroja v porovnaní s čistým Linuxom 4.14.0.

Zobraziť celú galériu (1)
Matthias Männich/Google

Nenechaj si ujsť
Rád experimentuješ? Odteraz máš možnosť nainštalovať do svojho Androidu systém Linux

Kedysi bolo toto číslo aj dvojnásobne vyššie, no Google sa snaží zjednodušiť celý proces a urýchliť aj vydávanie nových aktualizácií. To posunul vpred Project Treble, ktorý oddeľuje špecifické drivery zariadenia od jadra systému a umožňuje výrobcom rýchlejšie nasadiť nový update. Android má však stále mnoho úprav od jednotlivých výrobcov smartfónov, ktorí neraz zásadne zmenia nielen prostredie systému, ale aj viacero jeho funkcií, čo môže vo výsledku ovplyvniť celkové fungovanie.

Plány Googlu nebudú vôbec jednoduché

Nápad inžinierov v Google by tak umožniť fungovať jednotlivým driverom od rôznych spoločností ako modulárnym doplnkom, ktoré by nezasahovali do linuxového jadra Androidu. Spoločnosť má pred sebou ešte dlhú cestu a upraviť linuxové jadro Androidu podľa nových požiadaviek môže byť nesmierne zložitým procesom. Proti tomuto plánu firmy však namietala aj komunita okolo Linuxu, informuje Ars Technica. Niektorí totiž podotkli, že vývoj linuxového jadra neustále napreduje a vývojári nachádzajú bugy aj v aktuálnych verziách.

Pokiaľ by však Google dokázal „vyčistiť“ jadro Androidu a priniesť doň viac modularity, môže zásadným spôsobom zmeniť fungovanie systému a tým aj zariadení, ktoré ho v budúcnosti využijú. Je to síce beh na dlhú trať, no popritom má spoločnosť aj záložný plán v podobe OS Fuchsia s vlastným kernelom, ktorý môže jedného dňa Android nahradiť a s ním by zmizlo aj množstvo nedostatkov v linuxovom jadre.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom