Nedávno sme ťa v našom článku informovali, že záznamy EKG z Apple Watch Series 4 uznajú už aj lekári v Českej republike. Inteligentné hodinky od spoločnosti Apple totiž v minulom roku priniesli ako prvé možnosť merania činnosti srdca aj bez potreby špecializovaného zariadenia. Ako sa k záznamom z hodiniek budú stavať slovenskí lekári a poisťovne?

Elektrokardiogram (EKG) je test, ktorý zaznamenáva načasovanie a intenzitu elektrických signálov, vďaka ktorým naše srdce bije. EKG môže lekárovi poskytnúť dôležité informácie o tvojom srdcovom rytme a nepravidelnostiach.

Ako to vlastne celé funguje?

Aplikácia EKG v inteligentných hodinkách Apple Watch Series 4 dokáže zaznamenať tvoj srdcový tep a rytmus pomocou elektrického senzora srdcovej činnosti. Využíva elektródy zabudované do zadného kryštálu a digitálnu korunku zariadenia na meranie elektrických signálov cez srdce nositeľa. V zázname potom hľadá príznaky fibrilácie predsiení, čo predstavuje formu nepravidelného srdcového rytmu.

Aplikácia EKG na hodinkách Apple Watch Series 4 vytvára EKG podobné jednozvodovému EKG. Lekár zvyčajne robí štandardné 12 zvodové EKG. Takéto EKG zaznamenáva elektrické signály srdca z rôznych uhlov, pričom vytvára 12 vlnových priebehov. Aplikácia v hodinkách meria vlnový priebeh podobný jednému z týchto dvanástich priebehov, ako je to pri štandardnom EKG u lekára.

Zobraziť celú galériu (0)
Aplikácia EKG v hodinkách Apple Watch Series 4, TechReview/YouTube

Jednozvodové EKG poskytuje informácie o srdcovej frekvencii a rytme, no zároveň umožňuje aj rozpoznanie fibrilácie predsiení. Jednozvodové EKG, ktoré poskytujú inteligentné hodinky, nedokáže odhaliť závažné srdcové poruchy, ako napríklad zvýšený krvný tlak, zlyhanie srdca, vysoký cholesterol, mozgovú príhodu, krvné zrazeniny či infarkt.

Zobraziť celú galériu (0)
Aplikácia Health v iPhone ti s pomocou hodiniek ukážu graf tvojho záznamu, Apple

Aj napriek tomu, že EKG z hodiniek slúži predovšetkým ako prevencia, môže ti svojím spôsobom zachrániť život tým, že ťa dokáže varovať, ak spozoruje arytmiu srdca. V tom prípade by si mal navštíviť svojho lekára, ktorý ti spraví ďalšie vyšetrenia, pričom môže odhaliť aj ďalšie závažnejšie ochorenia.

V Spojenom kráľovstve majú lekári obavy

Aplikácia EKG je dostupná okrem Spojených štátov aj v Kanade, Hong Kongu, Spojenom kráľovstve a mnohých ďalších. V USA a Spojenom kráľovstve dokonca lekári pri vyšetrení pacientov prihliadajú na výsledky z meraní pomocou hodiniek. Niektorí lekári v Spojenom kráľovstve sa však z dôvodu veľkej vyťaženosti obávajú, že by sa mohla zvýšiť návštevnosť pacientmi, ktorých hodinky upozornili na možné srdcové problémy.

„Ako zaneprázdnený lekár sa obávam, že táto nová technológia spôsobí okrem úzkosti u zdravých pacientov aj to, že začnú navštevovať svojich lekárov v čase, kedy to naozaj nebude potrebné,“ povedala pre Sky News profesorka Helen Stokes-Lampard.

„Samozrejme, že chceme, aby boli ľudia zodpovední za svoje zdravie a ak sa aj niekto domnieva, že má nepravidelný tep, tak by mal vyhľadať lekársku pomoc. Neznamená to však to, že ak vás smartfón upozorní, že máte nepravidelný tep, tak ide o nevyhnutný prípad,“ dodala.

V Českej republike taktiež začali akceptovať záznamy z meraní

V susednom Česku budú taktiež prihliadať na takéto údaje, ktoré sú po meraní automaticky generované do grafu. Majitelia môžu dokonca využiť aj zaujímavú službu, ktorú poskytuje jedna z miestnych poisťovní. Klienti si môžu cez aplikáciu poisťovne 5-krát ročne nechať bezplatne vyhodnotiť výsledky meraní.

Na Slovensku si ešte budeme musieť nejaký čas počkať

Zaujímalo nás, ako sa k výsledkom z meraní pomocou hodiniek Apple Watch Series 4 budú stavať slovenskí lekári a poisťovne.

 „V Dôvere inovácie podporujeme. Dôkazom toho je, že na Slovensko sme priniesli niektoré elektronické služby ako prvý a neustále pracujeme na ich rozvoji, či už je to mobilná aplikácia Dôvera, Elektronická pobočka, či ďalšie služby pre poistencov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, či platiteľov,“ uviedol pre FonTech.sk PR špecialista poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Môžeme povedať, že z medicínskeho hľadiska ide o metódu, ktorá nie je zatiaľ zaradená do štandardných diagnostických postupov, a preto nie je na Slovensku hradená z verejného zdravotného poistenia.

„Ak sa táto technológia bude vylepšovať, môže sa svojou kvalitou a spoľahlivosťou priblížiť k prístroju Holter – merač EKG a krvného tlaku určený pre ambulantné použitie u praktických lekárov a v kardiologických ambulanciách. Následne sa môže stať štandardizovanou metódou.

Rozvoj komunikačných technológií významne zasahuje aj do zdravotníctva. Inteligentné hodinky Apple Watch Series 4 sú jedným z príkladov nositeľných technológií a zdravotníckeho self monitoringu. V kombinácii s telemedicínou môžu v budúcnosti významne zmeniť jestvujúce formy kontaktu pacienta s lekármi.

Vzhľadom na súčasnú finančnú náročnosť týchto technológií a s tým spojený malý počet používateľov sme sa preto zatiaľ tejto oblasti nevenovali. V budúcnosti však predpokladáme možnosť nasadenia podobných nositeľných technológií skôr u rizikových skupín pacientov a sme presvedčení, že zdravotné poistenie na tu bude musieť reagovať,“ informovala FonTech.sk hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Mgr. Slávka Gáborová.

Zdravotná poisťovňa Union do budúcna nevylučuje možnosť hradiť predmetné vyšetrenie z verejných zdrojov, no momentálne to nie je možné, nakoľko inteligentné hodinky sa nepovažujú za zdravotnícku pomôcku.

„Z verejného zdravotného poistenia môže zdravotná poisťovňa uhrádzať poskytnutú zdravotnú starostlivosť a vyšetrenia realizované na prístrojoch, ktoré prešli procesom registrácie a kategorizácie.

Inteligentné hodinky Apple Watch Series 4 nie sú zdravotníckou pomôckou, navyše ani nepoznáme stanovisko odbornej kardiologickej spoločnosti ku kvalite EKG záznamu, a preto v súčasnosti nie je možné predmetné vyšetrenie hradiť z verejných zdrojov. Do budúcnosti však takúto možnosť v rámci benefitov nevylučujeme,“ uviedol pre FonTech.sk hovorca poisťovne Union Matej Neumann.

Z lekárskej komory sa nám do vydania tohto článku k našim otázkam nevyjadrili, no ihneď ako budeme mať odpovede k dispozícii, budú do článku doplnené. Z vyjadrení vyplýva, že poisťovne radi podporia inovácie v oblasti zdravotníctva.  Zatiaľ si však budeme musieť na akceptáciu výsledkov zo strany lekárov či poisťovní nejaký ten čas ešte počkať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom