Po vianočne orientovaných filmoch a najdôležitejších sitkomoch sa vraciame späť s kvízom, sústrediacim sa na vybrané zásadné filmové klasiky, ako napríklad Sám Doma, Armageddom alebo hneď dva počiny od Spielberga.

Tentokrát sme sa sústredili na skryté zákutia vybraných filmov, kedy na otázky dokáže odpovedať len najväčší filmový fanúšik. Tie nie sú nutne spojené so samotným dejom filmu a často pochádzajú zo zákulisia samotného natáčania.

Ako v prípade všetkých našich kvízov, aj po zadaní nesprávnej odpovede ťa čaká zaujímavý fakt, ktorý v prípade hollywoodskych klasík budeš chcieť ešte väčšmi odhaliť.

Aj keď sa v knihách Krstný otec mená dvoch synov Michaela a Kay nespomínajú, meno jedného z nich padne v dôležitej scéne na konci prvého filmu. Ako sa vnuk Vita Corleoneho volá?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Vzhľadom na časovú roztrieštenosť všetkých troch filmov, Anthony Vito Corleone si na seba prebral podobu až troch rozdielnych hercov. Ako ale naznačujeme v otázke, v knižných predlohách meno žiadneho zo synov nikdy nebolo spomínané. K menu Anthony došli filmári až počas natáčania prvého filmu, kedy trojročný Anthony Gounaris nechcel reagovať na žiadne iné pomenovanie, ako jeho vlastné krstné meno.

V scéne filmu Armageddon, kde Harry (Bruce Willis) oznamuje dcére Grace (Liv Tyler), že sa rozhodol ostať na asteroide, sa hollywoodsky tvrďas rozplače. Čo mu vtislo slzy do očí?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Aby sa Bruce Willis pri dojemnej scéne natáčanej s Liv Tyler rozplakal, pozeral na fotografiu jeho dcér. Pred niekoľkými rokmi si Michael Bay dokonca priznal, že tak dlhé a naťahované finále ako má Armageddon si mohol odpustiť. Willis zároveň patrí medzi jedného z najväčších kritikov Baya aj napriek tomu, že pred viac ako dvoma dekádami spolupracovali. Pred časom tvrdil, že so slávnym režisérom už nikdy nechce pracovať, keďže vtedajšia atmosféra na filmárskom pľaci nebola najuvoľnenejšia.

Gangsterka Gauneri je Tarantinovým debutom, a aj preto je napriek jej kvalitám neprávom prehliadaná. Poznávacím znakom filmu je, že dej sa vracia stále do tej istej miestnosti. Čo bolo reálnym využitím filmového skladu?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Quentin Tarantino je jedným z najkontroverznejších filmárov Hollywoodu, čo sa odzrkadľuje vo všetkých jeho filmoch. Tie sú sprevádzané často do najmenšieho detailu premyslenými bizarnosťami a inak tomu nebolo ani v prípade úplne prvého filmu Gauneri. Málokto z divákov si to všimol, no Tarantino údajne trval na tom, aby v priestoroch skladu centrálneho pre príbeh sa na pozadí ponechalo náčinie pôvodnej márnice. Preto v určitých scénach môžeme vidieť rakvy a pohrebný voz, ktoré majú podľa všetkého už od začiatku naznačovať, akým smerom sa bude film uberať.

Málokto vie, že na filmárskom pľaci filmov Sám doma sa nachádzal aj brat Macaulay Culkina. Ktorú postavu si zahral?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Prvé dva filmy Sám doma patria do dnešného dňa medzi najpozeranejšie vianočné klasiky všetkých čias. Vedľa obrovských hereckých hviezd v hlavných rolách, najmä Macaulay Culkina a Joea Pesciho, väčšina hereckého ansámblu po filmoch z prvej polovice 90. rokov už následne neprerazila. To z časti platí aj o dva roky mladšom bratrancovi filmového Kevina, Kieran Culkinovi. Medzi dva najväčšie filmové zárezy Kieranovej kariéry patrí samozrejme rola Fullera v oboch spomínaných filmoch, ale aj hlavná úloha v komédii Igby, či podporná postava vo filme Scott Pilgrim proti celému svetu.

Ktorý z nasledujúcich hercov poslal Sylvester Stallona počas natáčania Rockyho na jednotku intenzívnej starostlivosti na deväť dní?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Ivan Drago je bezpochyby najviac ikonickým súperom Rockyho v rámci rovnomennej filmovej ságy. Štatútu kultu nahráva aj historka z natáčania štvrtého filmu, kedy Lundgren dostal od Stalloneho inštrukcie, aby zabudol na choreografiu a dával čo najtvrdšie a najvierohodnejšie údery. To vyvrcholilo v deväťdňovom pobyte herca na jednotke intenzívnej starostlivosti, kedy ho údajne prišli pozrieť aj mníšky, na základe čoho si Stallone uvedomil vážnosť situácie.

Maximus (Russell Crowe) hneď niekoľkokrát opakuje vo filme Gladiátor pozdrav, vyjadrujúci rešpekt a nadnesenosť. O akú hlášku sa jedná?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Gladiátor Ridleyho Scotta je ikonickým titulom, kedy ako režisér tak aj scenárista uspeli pri hľadaní správneho kompromisu medzi historickou presnosťou a fikciou. Pozdrav často prameniaci z úst Maxima reprezentuje myšlienku filmu, kedy zároveň nepriamo podtrhuje nespútanú skazenosť antagonistu Commodusa v podaní dnes už Oskarového Joaquin Phoenixa. Paradoxne, Crowe a Phoenix sú v reálnom živote aj vďaka Gladiátorovi veľkými priateľmi.

Ako si si mohol všimnúť, v jednom z najdôležitejších CGI animákov všetkých čias, Príbeh hračiek, sa nikdy neobjavuje Andyho otec. Prečo je to tak?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Príbeh hračiek je pre mnohých divákov dôležitou filmovou značkou, keďže počas jej štvordielnej cesty väčšina fanúšikov stihla vyrásť, dospieť a založiť si rodinu. Za ten čas však rovnakí fanúšikovia mali dostatok času na hľadanie skrytých zákutí príbehu, na ktorých pokrytie si autori nedali pozor. Jednou z najčastejšie diskutovaných teórií je aj príbehové pozadie Andyho otca, ktoré filmami nikdy nebolo vysvetlené. Racionálnym vysvetlením Pixaru je, že tvorba ľudských charakterov bolo na tú dobu (rok 1995) skrátka príliš náročná a drahá, a tak upriamili príbeh len na Andyho a jeho mamu. Prečo sa ale jeho otec v príbehu neobjavuje sme sa nikdy nedozvedeli.

Na akej pláži bolo natáčané filmové vylodenie v Normandii vo vojnovom epose Zachráňte vojaka Ryana?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Otváracia scéna filmu, kde spojenecké jednotky útočia v roku 1944 na Normandiu je územím so striktnými filmárskymi reštrikciami. Spielberg bol teda nútený hľadať takmer identický piesok pláže Omaha, čo sa mu podarilo až v ďalekom Írsku. Čerešničkou na torte je, že na reštrukturalizáciu vtrhnutia spojeneckých vojsk filmári naverbovali vyše 2500 členov skutočných írskych rezervných obranných síl.

Joe Pesci si počas svojej kariéry zahral hneď vo viacerých úspešných filmoch po boku Roberta De Nira. Ako sa volal reálny gangster, podľa ktorého bola postava Pesciho vo filme Kasíno vyobrazená?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Kasíno je film z roku 1995, vyznačujúci sa vedľa excelentného hereckého osadenstva aj pomernou vierohodnosťou s realitou. Jednou z popredných postáv bol aj násilnícky Nicky Santoro, ktorý mal ako výzorom, tak aj výbušnosťou povahy reprezentovať reálneho gangstera Tonyho Spilotra. Zaujímavosťou z natáčania je, že majitelia reálnych kasín, kde sa film natáčal, si Joe Pesciho vďaka prílišnej podobnosti mýlili s reálnym gangsterom a často pri spozorovaní Pesciho v kasíne doslova zmeraveli. Nuž, Pesciho herecký výkon konkrétne v tomto filme prevršuje snáď aj všetky jeho ostatné.

Ktoré z nasledujúcich tvrdení o snímke Schindlerov zoznam je pravdivé?

TMDB
Správne! Nesprávne!

Na rolu Oskara Schindlera boli zvažovaní Daniel Day-Lewis, Robert Duvall, Stellan Skarsgård, Kevin Costner, Bruno Ganz, Mel Gibson či Harrison Ford. Práve posledný zo spomínaných aj napriek pocte zo strany Spielberga ponuku neprijal, pretože nechcel, aby jeho osobnosť zatienila dôležitosť príbehu. To Spielberga inšpirovalo k naverbovaniu Liama Neesona, ktorý spočiatku 90. rokov nebol tak známy, ako teraz. Ruky herca môžeme vidieť aj závere filmu pri pokladaní kvetov na hrob Schindlera, čo vyvracia dlhoročnú fámu o tom, že v tejto scéne ide o samotného Spielberga.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP