Svet kryptomien má za sebou turbulentný rok plný vzrušujúcich noviniek, ale tiež viacerých pádov spôsobených obmedzeniami zo strany regulátorov a vlád. Po „medveďom“ letnom trhu sa kryptomeny ku koncu roka tradične opäť prebudili a viaceré z nich, vrátane bitcoinu či etherea, zaznamenali svoje historické maximá.

FonTech.sk oslovil odborníkov na Slovensku aj v Českej republike s päticou otázok týkajúcich najvýznamnejších udalostí vo svete kryptomien v tomto roku, ako aj ich potenciálneho rastu a perspektívy ďalších investícií.

Na otázky pre FonTech.sk reagovali: 

1. Ktorú udalosť vo svete kryptomien v uplynulom roku považujete za kľúčovú?

FonTech

Myslím, že kryptomeny sa rozvíjajú postupne, takže neviem vybrať jednu konkrétnu udalosť. Myslím, že bitcoinová sieť lightning network „dospela“ a je možné ju používať už aj menej skúsenými používateľmi.

Prijatie bitcoinu ako meny s núteným obehom v Salvádore vnímam ako dôležitú, ale nehodnotím ju úplne pozitívne – bitcoin je slobodná mena a nemala by byť nikomu nanútená.

Na druhej strane je to už mena, ktorú explicitne uznáva nejaký štát, aj keď lepší prístup je napríklad v Paname, kde štát vyslovene zakazuje vláde hovoriť, aké peniaze majú ľudia používať a bitcoin tam je právne rovnocenný s americkým dolárom (ktorý tam používajú najviac) aj bez donútenia.

FonTech

Keď si premietam v pamäti, čo sa všetko stalo od januára tohto roku, tak ma napadá jediné meno – Elon Musk. Ten mal najväčší vplyv na kryptomeny aj samotný bitcoin.

Čítal si už?
Budúcnosť financií, ktorej sa boja aj banky. Toto všetko prinesú DeFi a ako zmenia aj tvoj finančný život

FonTech

Za významnú udalosť považujem adopciu bitcoinu ako národnej meny popri dolári v Salvádore. Je to kontroverzná udalosť a má v sebe pozitíva aj negatíva. Na jednej strane ukazuje odvahu Dávida (Salvádoru) postaviť sa Goliášovi (Medzinárodný menový fond), ako aj ukážku faktu, že bitcoin už nie je len hračka nadšencov v kapucniach.

Na druhej strane, cítim pachuť z násilného zavádzania slobodnej technológie a nútenia k jej akceptácii. Bitcoin takýto nátlak nepotrebuje na to, aby dlhodobo uspel. Tento akt nastavuje precedens pre mnohé ďalšie krajiny Latinskej Ameriky či Afriky. A viaceré už naznačili, že sa tiež onedlho vyfarbia do „oranžova“.

FonTech

Z fundamentálneho pohľadu dve: pri bitcoine Taproot (od Segwitu najväčšia technologická zmena) a pri ethereu EIP 1559 (zmena menovej politiky a pálenie mincí). Ďalej príliv inštitúcií, pre ktoré sa bitcoin stáva stabilným prístavom a naskakujú aj do ďalších altcoinov.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú