Množstvo satelitov Starlink obiehajúcich okolo Zeme sa stalo terčom kritiky astronómov po tom, čo im skazili množstvo fotografií a pozorovaní nočnej oblohy. Kvôli odrážaniu svetla tak môžu satelity zničiť aj jedinečné zábery výnimočných vesmírnych udalostí. Najnovšie Starlinky úplne pokazili fotografiu najjasnejšej kométy za posledných 13 rokov, informoval Futurism.

SpaceX naďalej rozširuje konšteláciu satelitov Starlink o nové a doteraz sa spoločnosti podarilo vyniesť na nižšiu orbitu celkovo 540 kusov. V budúcnosti pribudnú ďalšie stovky, ktoré umožnia onedlho spustiť prvé verejné beta testovanie internetového pripojenia v Severnej Amerike a Kanade.

Plánom SpaceX je však vypustil na orbitu až 12 000 Starlinkov, no neskôr by mohlo pribudnúť ďalších 30 000 satelitov. Okolo Zeme tak bude obiehať obrovské množstvo Starlinkov, ktoré síce majú poskytnúť vysokorýchlostné internetové pripojenie aj v odľahlých oblastiach, no stávajú sa tiež veľkým terčom kritiky.

Satelity Starlink pokazili ďalšie zábery jedinečného vesmírneho divadla

Už krátko po vypustení prvých satelitov spoločnosti sa proti projektu vzbúrili astronómovia, ktorí upozornili na to, že Starlinky „zavadzajú“ na nočnej oblohe. Kvôli svojmu reflektívnemu povrchu totiž odrážajú slnečné lúče a na oblohe ich môžeme vidieť ako „vláčiky“ svetelných bodov. Tým však prekážajú pri pozorovaniach a fotografovaní oblohy.

Zobraziť celú galériu (0)
Časozberný snímok dráh satelitov Starlink s dráhami hviezd v pozadí. Zdroj: Global Meteor Network

Na oblohe sú stále stovky Starlinkov, ktoré slnečnú clonu nemajú, a teda sa od nich odrážajú svetelné lúče. Dôkazom toho je aj najnovšia fotografia, ktorú vytvoril fotograf Daniel Lopéz pre web El Cielo de Canarias.com (v preklade Obloha Kanárskych ostrovov), na čo upozornil astronóm Julien Girard na Twitteri.

Snímka má zachytávať najjasnejšiu kométu za posledných 13 rokov, ktorá sa z oblohy onedlho stratí a opäť sa do našej slnečnej sústavy dostane až o 6800 rokov. Takýto výnimočný záber však skazili práve Starlinky, ktoré boli na fotografii zachytené ako svetelné čiary pri dlhej expozícii fotoaparátu.

Celkovo satelity zničili až 17 takýto záberov s 30-sekundovou expozíciou. Fotografie, ktoré majú zachytávať jedinečný vesmírny úkaz – kométu Neowise, tak okrem nej zvečnili aj množstvo svetelných „vláčikov“ vytvorených satelitmi spoločnosti SpaceX.

SpaceX chce odrážanie svetla eliminovať. Využije špeciálnu clonu

Doteraz sa však objavilo množstvo ďalších prípadov, kedy práve Starlinky pokazili fotografie nočnej oblohy. SpaceX sa tento problém snaží riešiť a doteraz prišiel s viacerými metódami. Najúčinnejšou sa zdá byť svetelná clona VisorSat, ktorá zamedzí odrážaniu svetla od povrchu Starlinku.

Touto clonou bol nedávno vybavený prvý testovací satelit a čoskoro ju dostanú aj všetky ďalšie kusy, ktoré poletia na orbitu.

Zobraziť celú galériu (0)
Starlink bol vybavený špeciálnym tienidlom, ktoré má obmedziť odrážanie svetla od reflektívneho povrchu. Zdroj: SpaceX

Nová várka Starlinkov so slnečnou clonou mala byť do konštelácie pridaná ešte začiatkom júla. Let rakety Falcon 9 sa odložil a neskôr SpaceX uprednostnil štart rakety s kórejským vojenským satelitom.

Let so satelitmi by sa však mal zopakovať už koncom júla a na orbite tak pribudne ďalších 57 Starlinkov. Tentokrát už ale budú mať aj slnečnú clonu. Raketa Falcon 9 by pritom mala letieť len deň predtým, ako odštartuje NASA misiu na Mars s roverom Perseverance, informuje Teslarati.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú