Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Aktualizácia 18:09

Žiaľ, zlé počasie dnešný štart prerušilo a ďalšia várka satelitov Starlink tak na oblohu nepoletí. Ďalší predpokladaný termín letu oznámi Muskova firma už čoskoro.

Pôvodný článok

SpaceX dnes podvečer opäť štartuje s raketou Falcon 9, na palube ktorej sú satelity Starlink, spolu s dvojicou satelitov BlackSky. Dnešný let je opakovaním misie z konca júna, kedy spoločnosť let odložila kvôli ďalším kontrolám rakety.

Po tomto presunutom štarte však minulý týždeň vyniesla na orbitu GPS satelit novej generácie pod záštitou Vesmírnych síl USA.

Na palube bol satelit GPS III Space Vehicle 3, ktorý je súčasťou novej generácie GPS systému. Ten bude až 3-násobne presnejší ako aktuálny generácia. Celý priebeh tejto misie sme sledovali aj v redakcii a všetky detaily z letu nájdeš v samostatnom článku.

So Starlinkmi poletí aj dvojica satelitov od BlackSky

Počas dnešného štartu však SpaceX opäť vynáša na orbitu ďalšie desiatky satelitov Starlink. Celkovo ich bude na palube 57 a 2 miesta obsadili už spomínané satelity BlackSky z programu pre zdieľanie letov. Každý z nich váži 55 kg a ich výrobu zastrešujú spoločnosti LeoStella a Thales Alenia Space. Spoločnosť BlackSky sa sústredí na pozorovanie Zeme a vytváranie satelitných snímkov.

BlackSky už má pritom na oblohe 4 takéto satelity, ktoré leteli na orbitu ešte v rokoch 2018 a 2019, informuje Space News. Už začiatkom roka 2021 by však mala konštelácia obsahovať celkovo 16 satelitov.

S takým množstvom satelitov potom môže firma vytvárať 1-metrové fotografie veľkých miest každú hodinu. Cieľom je však rozšíriť konšteláciu na 60 satelitov a skrátiť tak čas opakovaného snímania miest na 10 až 15 minút.

Špeciálne tienidlá zabránia odrážaniu svetla

Jedná sa o 10. let so Starlinkmi a s ich vypustením tak bude mať SpaceX na oblohe celkovo už 595 týchto satelitov. Aktuálna várka je však špeciálna. Všetky kusy svojich satelitov totiž SpaceX vybavil aj tienidlom VisorSat, ktoré má brániť odrážaniu slnečných lúčov od povrchu konštrukcie.

Zobraziť celú galériu (1)
Starlink bol vybavený špeciálnym tienidlom, ktoré má obmedziť odrážanie svetla od reflektívneho povrchu. Zdroj: SpaceX

To spôsobovalo, že satelity boli príliš viditeľné na nočnej oblohe. S týmto javom mali veľké problémy najmä astronómovia. Tí sa tak dočkali ďalšieho riešenie, ktoré má znížiť reflektívnosť Starlinkov. Prvotným pokusom SpaceX bol špeciálny čierny náter, ktorý mal eliminovať odrážavosť svetla, no to sa nakoniec ukázalo ako neefektívny spôsob.

Ďalšou možnosťou je aj naklonenie satelitov, čím by sa zmenil uhol dopadu svetla, no zdá sa, že tienidlo VisorSat je dostatočne účinné a SpaceX ho tak pridal na všetky satelity z dnešnej várky.

SpaceX znova využije známy prvý stupeň rakety

Raketa Falcon 9 dnes využila prvý stupeň, ktorý odštartoval aj pri prvom demonštračnom lete s modulom Crew Dragon, pri lete so satelitmi z konštelácie RADARSAT, pri 4. a následne aj 7. misii so Starlinkmi.

Pri dnešnej misii po odpojení prvého stupňa, ktoré by malo nastať už približne 2 a pol minúty po štarte, pristane prvý stupeň na dronovej lodi Of Course I Still Love You. Štart 2. stupňa rakety nastane 2 minúty a 43 sekúnd po vzlietnutí a o 41 sekúnd neskôr sa odpoja obe polovice nosa rakety.

Druhý stupeň sa následne opäť vypne a po niekoľkých desiatkach minútach naštartuje, aby dostal mikrosatelity Global 7 a Global 8 spoločnosti BlackSky na požadovanú výšku. Takmer o 1 hodinu a 33 minúť po štarte zo zeme dochádza k vypusteniu satelitov Starlink, ktoré budú následne pokračovať v lete na finálnu orbitálnu dráhu pomocou iónového pohonu.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú