Vo svete automobilových technológií preberá hlavné slovo elektronika. Najnovšie vozidlá sú vybavené rôznymi asistentmi, vďaka ktorým je jazda bezpečnejšia a efektívnejšia. Už minulý rok sa v EÚ vo veľkom hovorilo o špeciálnom zariadení, ktoré ti zabráni naštartovať, ak si pod vplyvom alkoholu. Dnes už je povinné a vieme, ako sa k nemu stavajú automobilky. Na tému upozornil český portál Autosalon.tv.
Prípravu musí mať každé vozidlo
Jedným z významných doplnkov, ktoré nariadili európski zákonodarcovia, je príprava na blokovanie zapaľovania pre vodičov pod vplyvom alkoholu, známe ako alkozámok. Od 7. júla 2022 musia mať všetky novo homologizované vozidlá rozhranie pre prípadnú inštaláciu alkozámku.
Toto zariadenie vyžaduje, aby doň vodiči fúkali, čím sa zabráni naštartovaniu vozidla v prípade zistenia alkoholu. Do 7. júla 2024 musia mať toto rozhranie všetky novovyrobené vozidlá, hoci konkrétny termín inštalácie ešte nebol stanovený.
Logika tejto požiadavky je však trochu zamotaná. Právne predpisy síce nariaďujú rozhranie, ale nezaväzujú k samotnej inštalácii alkoholového zámku. Namiesto toho má umožniť následnú inštaláciu blokovacích zariadení proti alkoholu. Výrobcovia sú teraz povinní na svojich webových stránkach poskytnúť akreditovaným subjektom jasné pokyny týkajúce sa inštalácie týchto zariadení do konkrétnych modelov vozidiel.
Inými slovami, predpríprava je povinná (od 7. júla 2024 pre úplne každé nové vozidlo), no inštalácia samotného zariadenia je nielen nepovinná, ale ukazuje sa, že aj nereálna.
Ako to funguje?
Alkoholový zámok na zabránenie jazdy pod vplyvom alkoholu v skutočnosti nie je nový nápad. Ide o zariadenie na testovanie koncentrácie alkoholu v dychu vodiča, inštalované pred sedadlom vodiča a pripojené k zapaľovaniu motora. Ak výsledok testu dosiahne kritickú úroveň (tá je pre každý štát iná), zámok sa aktivuje a motor sa nedá naštartovať. Ak vodič počas jazdy požije alkohol, blokovací systém je schopný zastaviť motor tak, aby vozidlo už ďalej nezrýchľovalo a vodič ho tak mohol nasmerovať na krajnicu.
Presnejšie systém detekcie alkoholu vo vozidle využíva senzor alkoholu, ktorý nepretržite vysiela signály do mikrokontroléra. Keď mikrokontrolér vďaka snímaču zaregistruje vysokú hladinu alkoholu, zobrazí na LCD displeji varovanie a zastaví sa motor vozidla. Snímače alkoholu využívajú rôzne technológie, ako sú polovodičové alebo elektrochemické snímače na detekciu alkoholu vo vydychovanom vzduchu.
Elektrochemický senzor alkoholu detekuje alkohol tým, že umožňuje chemickú reakciu medzi molekulami alkoholu a elektródami v senzore. Keď sa molekuly alkoholu dostanú do kontaktu so snímacou elektródou, podliehajú reakcii, ktorá mení elektrickú vodivosť elektródy. Táto zmena generuje elektrický signál úmerný koncentrácii alkoholu vo vzorke dychu. Mikrokontrolér interpretuje tento signál a určí, či hladina alkoholu prekračuje povolený limit. Na základe tohto zistenia mikrokontrolér aktivuje príslušné akcie, ako je zobrazenie varovania a zastavenie motora vozidla, aby sa zabránilo jazde pod vplyvom alkoholu, uvádza sa na webe LinkedIn.
Naproti tomu, senzor alkoholu v dychu založený na polovodičovej technológii využíva polovodičový snímací prvok. Materiál citlivý na plyn používaný senzorom je polovodičový materiál s nízkou vodivosťou na čistom vzduchu. Keď senzor deteguje prítomnosť alkoholového plynu v prostredí, vodivosť sa zvyšuje so zvyšujúcou sa koncentráciou alkoholového plynu vo vzduchu.
Mikrokontrolér potom komunikuje s obrazovkou LCD a poskytuje vodičovi spätnú väzbu v reálnom čase. Okrem toho prijíma preventívne opatrenia vypnutím motora, aby zabránil jazde pod vplyvom alkoholu.
Nejde o dokonalé riešenie
Koncepcia alkoholového zámku vyvoláva otázniky kvôli svojej potenciálnej náchylnosti na manipuláciu. Hoci zdôrazňuje dôležitosť triezvej jazdy, dobrovoľný charakter inštalácie otvára priestor na obchádzanie. Zaujímavé je, že legislatívnemu tlaku na inštaláciu rozhrania zrejme chýba logické rozšírenie o požiadavku skutočnej implementácie alkozámku.
Výrobcovia automobilov dodržiavajú právne predpisy a už dnes do nových modelov integrujú požadované rozhrania. Napríklad Volkswagen a Kia potvrdzujú prítomnosť týchto rozhraní vo svojich najnovších modeloch, pričom sa očakáva úplná konformita v celom ich sortimente vozidiel.
Nový Ram 1500 Ramcharger má to najlepšie z oboch svetov
Hovorkyňa spoločnosti Škoda Auto v ČR Michaela Sklenářová poskytla pohľad na proces homologizácie rozhraní Alcohol Interlock a uviedla, že Škoda bude predprípravu inštalovať do úplne každého nového vozidla už v priebehu prvej polovice roka 2024.
Hoci ceny samotných systémov sa pohybujú na hranici 2 000 €, nepodarilo sa nám dohľadať, koľko stojí alebo ako prebieha inštalácia takéhoto alkozámku do predpripraveného vozidla – automobilka teda musí predprípravu vykonať, no nad inštaláciou samotného alkozámku, keby ho náhodou chceš, visí obrovský otáznik.
Hoci nákladové dôsledky tejto zdanlivo nadbytočnej predprípravy zostávajú nezverejnené, automobilky sa prispôsobujú predpisom. Autá sa tak posúvajú smerom k budúcnosti, v ktorej elektronické inovácie zohrávajú kľúčovú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti a zodpovedného riadenia, aj keď tam idú mierne mätúcou trasou.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Dojazd 3 000 km a batéria nabitá za 5 minút? Huawei vymyslel technológiu, ktorá búra hranice
Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
Elektrickú verziu nikto nekupoval. Fiat vracia na trh ikonický model so spaľovákom, jeho cena zarazí
Dopyt po elektromobiloch raketovo stúpol. Dôležitý trh v Európe však brzdí vláda a nezmyselná daň
V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
KVÍZ 8 z 10 Slovákov pohorí už na druhej otázke: Dokáž, že patríš k elite a zvládneš náročnú výzvu z biológie
Tragický incident na známom letisku: Muža vtiahlo do motora lietadla
Európsky turistický raj čelí invázii škodcov: „Nasťahovali sa nám sem krysy a šváby,“ opisuje miestna obyvateľka
Hromadná nehoda šiestich áut paralyzovala dopravu. Zasahujú všetky záchranné zložky
Výživový poklad za pár centov: Nenápadná potravina z tvojej špajzy prospieva srdcu, mozgu a imunite
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
-
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
- Hyundai a Kia spustili masívne zľavy po celom svete. Autá zlacneli aj o desaťtisíce eur
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Niektoré pobavia, z iných nebudeš chápať. Toto je TOP 10 najšialenejších ŠPZ-tiek Slovákov
Zúfalstvo v ruskej armáde: Do boja posielajú zaprášené tanky, ktoré si pamätajú Brežneva
Európska krajina investovala do ekologických riešení 41 miliárd eur, obeť štátnych dotácií padla
Kritické suroviny pre high-tech odvetia narazili na vážny problém. Môže zaň Čína, bude horšie
Slováci prepadli pri výbere auta novému trendu. Čísla hovoria za všetko, pozor však na riziká
AI pretransformuje spoločnosť, tvrdí odborník. Varuje pred kľúčovou chybou, ktorú robíme
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP