Zdieľaš účet na Netflixe so svojou rodinou alebo známymi? Možno by si mal zbystriť pozornosť. Streamovacia spoločnosť totiž aktuálne v testovacej fáze pristupuje k overovaniu používateľov na jednom účte.

Ako informuje BBC a viaceré ďalšie zdroje, Netflix pravdepodobne pristúpil k prvému vážnemu kroku na zamedzenie neoprávneného zdieľania účtov. V testovacej fáze začína overovať, či sú používatelia služby, ktorí využívajú zdieľaný účet, na sledovanie skutočne oprávnení.

V praxi to znamená, že pri spustení Netflixu a vybraní používateľského profilu je divák vyzvaný, aby svoj účet overil cez kód poslaný na email alebo prostredníctvom SMS správy. Žiadosť sa dá dočasne ignorovať a zadanie kódu odložiť na neskôr, oznámenie však podľa viacerých používateľov služby opakovane vyskočí v náhodnom čase. Ak používateľ opakovane nezadá kód, je vyzvaný na založenie nového účtu.

Novú funkciu Netflix zatiaľ skúša v testovacej fáze a len na bližšie nešpecifikovaných používateľských účtoch a zariadeniach, zatiaľ preto vôbec nie je isté, že k legitimácii používateľov pristúpi aj v širšom meradle. Hovorca spoločnosti na margo novej funkcie reagoval iba stručne a upresnil, že cieľom testu je zabezpečiť, aby ľudia používajúci zdieľané účty na to boli skutočne oprávnení.

Čítal si už? 
Nechceš pozerať? Tak počúvaj. Netflix pridáva do appky jedinečnú funkciu

Ako pripomína Edition, všeobecné obchodné podmienky služby hovoria, že „účet nesmie byť zdieľaný s osobami žijúcimi mimo jednej domácnosti.“ Teoreticky by teda s overením nemal byť problém, bežnou praxou je však zdieľanie na diaľku a častokrát aj medzi úplne neznámymi ľuďmi.

Predplatné Netflixu je zároveň za zlomok ceny ponúkané aj na viacerých portáloch a dedikovaných fórach, ktoré zneužívajú práve zdieľanie medzi viacerými používateľmi aj mesačnú skúšobnú dobu zadarmo.

Komplexný problém

Netflix je so zdieľaním hesiel k účtom dlhodobo nespokojný, keďže kvôli praktikám ročne prichádza o stovky miliónov. The Simple Dollar napríklad uvádza, že približne 12% divákov Netflixu za predplatné nikdy nezaplatilo a odhaduje, že za rok je takto zisk spoločnosti okresaný o približne pol miliardy dolárov.

Freepik

V roku 2016 spoluzakladateľ Netflixu, Reed Hastings, vyhlásil, že zdieľanie účtov je niečo, čomu sa nedá zabrániť a s čím sa spoločnosť musí naučiť žiť. Obrat nastal o tri roky neskôr, kedy sa prevádzkový riaditeľ služby Greg Peters, nechal počuť, že streamovací gigant má predsa len v pláne proti zdieľaným účtom zasiahnuť. Zároveň však nespresnil, akou formou sa tak má udiať.

Prečítaj si aj
Netflix je blízko k spusteniu úplne novej funkcie. Kto ju ale vôbec využije?

Pripomeňme, že Netflix v rámci svojho najdrahšieho „premium“ balíčka umožňuje zdieľanie jedného účtu medzi štyrmi používateľmi, čím sa dá výrazne ušetriť na mesačnom predplatnom. Zdieľanie sa však týka aj ďalších streamovacích služieb, na ktoré sme sa detailne pozreli v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom