Aj známe a luxusné automobilky pomaly začínajú odhaľovať svoje „elektrické plány“ do budúcna. Elektrifikácii sa nevyhne ani Rolls-Royce, automobilka ukázala svoj prvý elektromobil Spectre a navyše oznámila, že od roku 2030 bude vyrábať už iba elektromobily, píše portál Electrek.

Je to oficiálne, prvý produkčný Rolls-Royce prichádza a zákazníkom by sa mal dostať do rúk už v roku 2023. Luxusná britská automobilka toho počas svojej online prezentácie o novinke príliš veľa neprezradila, no odhalila nám aspoň siluetu elektrického Spectre.

Maskovaný model z prezentácie a tiež zo zverejnených fotografií je ale podľa automobilky už takmer produkčné vozidlo, minimálne teda čo sa dizajnu týka. Britský výrobca teraz plánuje novinku testovať na verejných komunikáciách, údajne vozidlo nebude ani skrývať pred očami verejnosti, no s najväčšou pravdepodobnosťou ho aj naďalej zamaskuje.

Najlepší a najluxusnejší elektromobil

Skromnosť Britom stojacim za touto luxusnou značkou rozhodne nechýba. Čo si budeme klamať, v podstate ani nemusia byť skromní, automobily Rolls-Royce sú synonymom luxusu, precíznosti a spoločenského postavenia na tej najvyššej úrovni.

Rolls-Royce

Aj preto v prezentácii hrdo vyhlásili, že Rolls-Royce Spectre bude absolútnym vrcholom a pôjde o ten najlepší a najluxusnejší elektromobil na trhu. Po vyše 100 rokoch sa tak napĺňa proroctvo zakladateľa automobilky Charlesa Rollsa, ktorý predpovedal, že čas elektromobilov skutočne príde.

Rolls-Royce

Charles predstavil prototyp prvého elektromobilu ešte v roku 1900 a už vtedy videl v elektrických autách budúcnosť. Nulové vibrácie a nízky hluk boli podľa neho hlavnými benefitmi elektrického auta, no v tej dobe ešte spoločnosť nebola pripravená na adaptáciu batériových elektromobilov.

V12-ke odzvonilo

O elektrických ambíciách automobilky Rolls-Royce sme písali už dávnejšie. Vtedy sa šepkalo, že na testovanie elektrického ústrojenstva inžinieri prerobili legendárny Rolls-Royce Phantom.

Rolls-Royce

O pohon nového Spectre by sa mohli starať rovnaké motory, ktoré poznáme z veľkého SUV BMW iX. V kuloároch sa šepká, že elektrický Rolls by mal disponovať viac ako 100 kWh akumulátorom, pohonom všetkých štyroch kolies a dojazdom cez 500 km. To je vzhľadom na jeho očakávanú hmotnosť, ktorá prekročí 3 tony, celkom slušná hodnota.

Nuž, objemné V12-ky to majú so svojou budúcnosťou neisté, emisné normy sú stále prísnejšie, a tak aj legendárny Rolls-Royce musí myslieť na to, ako ich efektívne nahradiť. Koniec koncov, Rolls sa už dlhšiu dobu pohráva s myšlienkou elektrického modelu, dôkazom je aj prototyp 103EX Vision, ktorý si môžeš pozrieť vo videu vyššie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú