Minulý rok vo februári sme informovali, ako legendárny VLC prehrávač oslávil okrúhlych 20 rokov od prvého vydania. Pri tejto príležitosti vývojári prisľúbili mnoho veľkých zmeny, vrátane moderného požívateľského rozhrania, či nový spôsob prehrávania na web stránkach.

Čakanie na Godota

Ako dnes informuje český portál Žive.cz, hoci s novým prehrávačom projektu VideoLAN sa počítalo už minulý rok, zdá sa, že problematické bude jeho uvedenie aj v tomto roku. Prehrávač je totiž dokončený stále len na dve tretiny.

ScreenShot/VLC/FonTech.sk

I keď k plnohodnotnému dokončeniu ešte čo-to chýba, k dispozícii je alfa verzia, teda testovacia verzia softvéru, ktorá sa neodporúča na iné činnosti, ako je testovanie vývojármi.

ScreenShot/VLC/FonTech.sk

Ak máš ale chuť si vyskúšať aj túto verziu, k dispozícii je ako pre Windows, tak aj pre macOS a Linux. Podľa dostupných informácií však zverejnené alfa verzie spôsobujú viac problémov, ako radosti.

Pri operačnom systéme Windows 11 totiž videá pri posune na časovej osy padajú, na zariadeniach Mac s ARM procesormi pre zmenu VLC 4.0 nebeží vôbec.

ScreenShot/VLC/FonTech.sk

Hoci VLC 4.0 má od dokonalosti a vlastne i svojej finálnej verzie poriadne ďaleko, už teraz je na prvý pohľad jasné, že obľúbený prehrávač výrazne zmenil svoj dizajn.

Ten sa nesie v modernom duchu, takže môžeš zabudnúť na zastaraný vzor tlačidiel, či pevne vstavané lišty. Najväčšiu výhodou však je nové multimediálne centrum, ktoré je prehľadne spracované a najmä intuitívne. Používateľ si v novom VLC môže vytvárať aj svoje vlastné knihovne, či vypočuť internetové rádio. K dispozícii je na výber tiež tmáva a svetlá téma.

Dá sa povedať, že prezident organizácie VideoLAN doržal aspoň čiastočne to čo sľúbil, a VLC 4.0 prinesie modernejšie používateľské rozhranie, ktoré sa vzdalo svojho  doterajšieho dizajnu jednotlivých prvkov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP