Legendárny VLC prehrávač oslávil začiatkom februára okrúhlych 20 rokov od svojho prvého vydania. Pri tejto príležitosti sa má v najbližších mesiacoch dočkať po rokoch ďalších veľkých zmien. Medzi avizovanými novinkami pre VLC prehrávač je aj modernejšie používateľské rozhranie či nový spôsob prehrávania na web stránkach, informuje The Verge s odvolaním na portál The Protocol.

1.februára tohto roka uplynulo presne 20 rokov od vydania prvej verzie VLC prehrávača, ktorý sa prepracoval zo študentského projektu až na pozíciu jedného z najznámejších open-source prehrávačov mediálneho obsahu na svete. Doteraz má vyše 3,5 miliardy stiahnutí a každý deň pribudne 800 000 až 1 milión nových stiahnutí.

Napriek tomu sa mu v posledných rokoch veľa pozornosti nedostalo. Posledný väčší update prišiel pred 3 rokmi, kedy bola vydaná verzia 3.0 a od tej doby boli vypustené len menšie aktualizácie. Ďalší významný update však má byť už za rohom.

VLC prehrávač čakajú tento rok veľké novinky

Prezident organizácie VideoLAN potvrdil, že VLC 4.0 so sebou prinesie viacero zásadných vylepšení. Jedným z najviditeľnejších bude modernejšie používateľské rozhranie prehrávača, ktorý by sa mal vzdať doterajšieho dizajnu jednotlivých prvkov a mohol si osvojiť prvky s modernejším vzhľadom.

Zobraziť celú galériu (3)
Takto by mohlo vyzerať modernejšie používateľské rozhranie v prehrávači VLC Player 4.0. Zdroj: VideoLAN / FOSDEM

Okrem toho vývojári skúmajú aj väčšiu integráciu obsahu priamo do aplikácie, vďaka čomu by mohli zvýšiť zisky. Jednou z možnosti je riešenie ako v prípade služby Plex (vysielanie bezplatnej televízie a videa podporovaného reklamou). Takýto model fungovania by si mohol neskôr adoptovať aj VLC prehrávač, spolu s novými kodekmi AV1 a AV2.

Tvorcovia chcú poslať na Mesiac časovú video kapsulu a kľúč k svojim Bitcoinom

Taktiež by sme sa v priebehu mesiacov mohli dočkať aj lepšej integrácie prehrávača do webových stránok a konkurencie pre IMDb. Čerešničkou na torte je však tento rok aj časová kapsula, ktorú plánujú tvorcovia VLC poskladať z videí používateľov a vyniesť do vesmíru počas lunárnej misie. Používatelia tak môžu nahrať vlastné video, ktoré sa neskôr v tomto roku dostane na Mesiac. Ostáva im však už len posledných 5 dní.

Zobraziť celú galériu (3)
lunartimecapsule.space

Časová kapsula sa potom na povrch Mesiaca dostane vďaka pristávaciemu nákladnému modulu Peregrine.

Do časovej video kapsuly plánujú pridať aj ústrižky z videí, ktoré predstavujú kľúčové momenty pri vývoji VLC prehrávača. Podľa prezidenta VideoLAN sa však môže na Mesiac dostať aj ich kľúč od Bitcoinovej peňaženky. Toto bizarné rozhodnutie považuje za „idiotské“, no zároveň veľmi „zábavné“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP