Muskova kozmická spoločnosť SpaceX započala s výstavbou vlastnej štartovacej rampy v historickom kozmodróme na Myse Canaveral, píše Futurism. Tam stojí Štartovací komplex 39 Kennedyho vesmírneho centra, z ktorého štartovali rakety Saturn V s prvými astronautmi, ktorí pristáli na Mesiaci, ale aj Raketoplány či Falcon Heavy.

Odštartuje zo svätého územia

Skvelé správy prišli v momente, keď Elon Musk na Twitteri potvrdil výstavbu vlastnej štartovacej rampy pre raketu novej generácie Starship. Tá má dostať ľudí nielen na samotný Mesiac, ale dokonca aj na Mars a možnosť štartovať z tak historického komplexu je preto pre SpaceX obrovskou poctou.

Musk následne tiež dodal, že štartovacia rampa 39A, z ktorej štartovali rakety Saturn V a Raketoplány, je tým najvhodnejším miestom pre raketu Starship. Zároveň podotkol, že pozemné systémy a veža budú podobné tým, ktoré firma vybudovala v Starbase, avšak s rôznymi vylepšeniami.

K prvému orbitálnemu testu rakety Starship však v tomto kozmodróme nedôjde, keďže je vyvíjaná v Starbase, v Texase a okrem problematického prevozu tak veľkého stroja je na mieste aj pomerne vysoké riziko zlyhania. A to posledné, čo SpaceX chce, je odpáliť najväčšiu raketu v histórii v historickom komplexe.

Vedci sú nadšení

Kapacity a nízka cena, ktorú SpaceX vďaka tejto rakete sľubuje, začínajú lákať stále väčšiu pozornosť vedcov. Jedna z najdrahších položiek všetkých vesmírnych misií je totiž práve vynesenie nákladu do vesmíru, čo môže Starship zásadne zmeniť a zároveň ponúknuť doteraz najväčší nákladný priestor.

Ako píše Ars Technica, vedci sa začali prikláňať k nápadu rakety Starship a chcú poslať sondu na mesiac Europa. A práve Starship im môže poskytnúť možnosť poslať tam sondu, ktorej veľkosť sa blíži menšiemu domu s hmotnosťou okolo 100 ton.

Štartovací komplex 39A na začiatku éry Raketoplánu. Zdroj: NASA

Aj keď SpaceX plánuje vykonať prvý orbitálny test už o niekoľko týždňov, čo najskôr v budúcom roku, keď dostanú obnovenú licenciu od úradov, jej spoľahlivá verzia tak blízko nie je. Firma ju však podľa všetkého potrebuje ako soľ.

Starship alebo bankrot

Musk pred niekoľkými dňami vydesil zamestnancov svojej spoločnosti, keď im rozoslal email, v ktorom upozorňuje na riziko bankrotu SpaceX v prípade, že nevyriešia problémy s raketovými motormi Raptor a nedosiahnu kadenciu letov Starship na jeden za dva týždne už do konca budúceho roka.

Problém je totiž v tom, že aj keď je SpaceX vďaka rakete Falcon 9 ziskovou spoločnosťou a dominuje trhu, vývoj gigantickej rakety, ako je Starship, pohlcuje milióny a podobne je na tom aj výstavba satelitnej konštelácie Starlink.

SpaceX

Tá síce už začala poskytovať internet tisíckam zákazníkov, avšak pre plnohodnotnú a ekonomicky výhodnú prevádzku potrebuje dostať na orbitu satelity Starlink V2.o. Ako Musk podotkol, tie sú pre Falcon 9 príliš veľké a na ich vynesenie potrebujú práve Starship.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú